Radosna Parada Niepodległości i Weekend Niepodległości 2022

Dodane przez Barbara Pacan - czw., 11/10/2022 - 10:56
plakat weekendu Niepodległości

W związku z nadchodzącym Narodowym Świętem Niepodległości Centrum Historii Zajezdnia serdecznie zaprasza Państwa do udziału w Radosnej Paradzie Niepodległości, która odbędzie się 11 listopada o godz. 10:00 na trasie pl. Wolności – Centrum Historii Zajezdnia.

W paradzie wezmą udział grupy artystyczne, orkiestry dęte, grupy rekonstrukcyjne, zabytkowe samochody (w tym zabytkowy autobus Ogórek) oraz najważniejsi uczestnicy parady – mieszkańcy Wrocławia, w tym uczniowie wrocławskich szkół, biorący udział w konkursie na najbarwniejszy korowód. 

Znajdzie się także coś dla fanów motoryzacji – o godz. 14:00 rozpocznie się pokaz zabytkowych samochodów.

Paradę uświetni spektakl „Niepodległa – Ojczyzna nie jedno ma imię”, który jest formą patriotycznej podróży w czasie. Występ odbędzie się przy dźwiękach muzyki Ignacego Paderewskiego i Krzesimira Dębskiego na placu Wolności i placu przed Centrum Historii Zajezdnia. Nie zabraknie także zabytkowych samochodów. Na czele parady pojedzie autobus Jelcz 043 związany z historią Centrum oraz historią strajku Solidarności, który rozpoczął się właśnie w miejscu, w którym parada się zakończy, czyli w dawnej zajezdni autobusowej, w której teraz mieści się Centrum Historii Zajezdnia. Paradę zwieńczy wspólne odśpiewanie hymnu narodowego o godz. 12.00.

W Centrum Historii Zajezdnia odbywać się będą także warsztaty patriotyczne skierowane do różnorodnych grup wiekowych. Wśród warsztatów kreatywnych skupiających się na symbolice patriotyzmu oraz polskości znalazły się takie zajęcia jak: tworzenie kokard narodowych, haftowanie polskich kwiatów, warsztaty z sitodruku czy warsztaty plastyczne dla najmłodszych mające na celu poznanie dóbr kultury i natury jakimi dysponuje nasz kraj. Warsztaty skierowane są także do osób głuchych, dlatego będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

W ramach weekendu zaplanowano również specjalne oprowadzania po wystawie „Wrocław 1945-2016” z przewodnikiem. Na ekspozycji, będącej główną częścią Centrum Historii Zajezdnia, zostanie zorganizowana gra dla rodzin z dziećmi. Każdy z uczestników wraz z darmowym biletem wstępu będzie pobierał kartę do gry. Rozwiązując zadania zdobędzie wiedzę z historii Polski zarówno z okresu dążenia do odzyskania niepodległości, jak też z historii najnowszej. 

Znajdzie się także coś dla fanów motoryzacji – o godz. 14:00 rozpocznie się pokaz zabytkowych samochodów.

Równolegle z Paradą Niepodległości żądni wrażeń zwiedzający będą mogli bezpłatnie odwiedzić wystawę w Centrum Historii Zajezdnia. Natomiast mali artyści spełnią się artystycznie w strefie plastycznej, która zlokalizowana będzie w holu. Dodatkową bezpłatną atrakcją będzie fotobudka.

Więcej szczegółów na stronie www.zajezdnia.org