„Radca Prawny radzi”

Dodane przez Barbara Pacan - wt., 09/27/2022 - 10:24
na plakacie dwie radczynie i zapowiedź

W dniach 30 września oraz 1 października Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu będzie prowadzić działania na rzecz edukacji prawnej i obywatelskiej oraz popularyzacji zawodu radcy prawnego.

Będą udzielane mieszkańcom Wrocławia i okolic porady prawne pro bono, a także przeprowadzone szkolenia z prawa dla seniorów pt. „Bezpieczny senior w sieci” oraz z zakresu cyberbezpieczeństwa i promowana wyszukiwarka www.szukajradcy.pl

30 września, w godzinach 10:00-16:00, w siedzibie OIRP we Wrocławiu,  przy ul. Włodkowica 8.

Plan dnia: 

Godz. 10:00 - rozpoczęcie wydarzenia
Godz. 10:00 - 16:00 - bezpłatne porady prawne dla seniorów
Godz. 10:30 - 12:00 - szkolenie „Bezpieczny senior w sieci”

Adresatami szkolenia są seniorzy, który użytkują systemy teleinformatyczne w sieci Internet, ale dopiero zaznajamiają się ze specyfiką funkcjonowania w cyberprzestrzeni.

Celem szkolenia jest zaznajomienie użytkowników z zasadami bezpiecznego korzystania z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz poszerzenie wiedzy i rozwijanie umiejętności uczestników w zakresie rozpoznawania zagrożeń w sieci.

Eksperci w trakcie szkolenia odpowiedzą m. in. na następujące pytania:

- jak skutecznie chronić się przed niebezpieczeństwami w sieci?
- co to są wirusy komputerowe?
- na co zwrócić uwagę korzystać z różnych usług internetowych?
- skąd czerpać rzetelną wiedzę na temat systemów teleinformatycznych i zasad korzystania?
- jak uniknąć oszustw w sieci?
- dlaczego dostęp do naszych danych jest cenniejszy niż dostęp do konta?

Godz. 15:00 – 16:00 - szkolenie „Bezpieczny senior”

Adresatami szkolenia „Bezpieczny Senior" są wszyscy seniorzy zamieszkujący na terenie miasta Wrocław, bez względu na płeć, wiek czy też zamieszkiwaną dzielnicę.

Celem spotkania jest budowanie świadomości prawnej wśród osób starszych, zwłaszcza emerytów i rencistów, szczególnie narażonych na oszustwo, przemoc, doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem lub po prostu wykorzystanie ich ufności ze strony osób trzecich.

Szkolenie zostanie podzielone na dwie części:

I. Dotycząca prawa spadkowego – najważniejsze aspekty, które zostaną poruszone przez ekspertów w czasie tej części spotkania, to: porady dotyczące pisania testamentów, kwestie prawne związane z dziedziczeniem ustawowym oraz testamentowym, prawa spadkobierców, a także różnice między umowami dożywocia a darowizny.

II. Dotycząca oszustw, celowego doprowadzania do nierozsądnego rozporządzania majątkiem (w granicach prawa) - najważniejsze aspekty, które zostaną poruszone przez ekspertów w czasie tej części spotkania, to: metody oszustw dokonywanych na seniorach, kradzież tożsamości, problem przemocy wobec osób starszych, zawieranie umów - formy, możliwości rezygnacji z umowy, różnice między rękojmią a gwarancją.

1 października, w godzinach od 10:00-17:00, na Placu Solnym we Wrocławiu będą udzielane porady prawne pro bono mieszkańcom Wrocławia i okolic.

W trakcie zeszłorocznej edycji akcji „Radca Prawny radzi” #TwójCzłowiekwSądzie radczynie i radcowie prawni z naszej Izby udzielili Wrocławiankom i Wrocławianom niemal 200 porad prawnych. Akcja pozytywnie wpłynęła na ugruntowanie w świadomości wielu osób niebieskiego żabotu jako symbolu profesjonalizmu w zakresie świadczenia usług prawnych.