Wrocławskie Krzyki czyli spotkanie podróżniczo-historyczne

Dodane przez Barbara Pacan - 23-01-2023 - 15:02
spotkanie ze Stefanem Iwańskim

Skąd pochodzi nazwa Krzyki (od nazwy niemieckiej wsi Kritern -„Kłótliwa wieś”), czym zajmowali się jej mieszkańcy (badylarstwem), kiedy została włączona do miasta (1928) i kiedy zamieniono ją w dzielnicę Wrocławia (po wojnie w 1935) oraz o wieży Sky Tower, kiedy powstała i co w sobie mieści - o tym wszystkim usłyszeli uczestnicy spotkania od Pana Stefana Iwańskiego.

Nie zabrakło opowieści o historii Cmentarza Żydowskiego przy ul. Ślężnej, wspomnień matki Edyty Stein – Augusty Stein z domu Courant oraz historii największego grobowca na tym cmentarzu - Juliusa Schottländera, niemieckiego kupca, właściciela dóbr ziemskich i filantropa pochodzenia żydowskiego.

Seniorzy, w trakcie spotkania, z dużym zainteresowaniem oglądali zdjęcia z początku XX wieku, między innymi ukazujące Park Południowy i Restaurację Georga Haasego, gdzie obecnie stoi

Ciekawostką jest, że Akt Kapitulacji Niemiec został podpisany na terenie Krzyków przy  ul. Rapackiego 14, a pierwszy etap obozu jenieckiego mieścił się w Cukrowni na Klecinie.

Dopełnieniem spotkania było zaprezentowanie historii Kleciny i Parku Klecińskiego, gdzie znajdował się kiedyś piękny Pałac przy ul. Wałbrzyskiej, zbudowany dla Juliusa Schottlandera oraz historii Partynic i toru wyścigowego (w pierwszej połowie XIX tor znajdował w Parku Szczytnickim, a pierwszej połowie XX w został przeniesiony na Partynice).

Serdecznie dziękujemy prowadzącemu - Panu Stefanowi Iwańskiemu za ogromne zaangażowanie, wiedzę i wspaniałe przygotowanie prelekcji, która cieszyła się dużym zainteresowaniem seniorów.