Maj z Salonikiem Trzech Muz - wydarzenia kulturalne

Dodane przez Marta Łomnicka - 02-05-2024 - 12:28
Maj w Saloniku Trzech Muz - wystawy i wieczory autorskie.


Salonik Trzech Muz zaprasza na wystawę pt. Łużyce w wierszach i obrazach Ludmiły Gajczewskiej
 
w poniedziałek, 6 maja 2024 r., godz. 18:00
ul. Zawalna 7, Wrocław - Karłowice, róg Żmigrodzkiej i Kasprowicza wejście od podwórka.

Ludmiła Gajczewska jest laureatką międzynarodowej nagrody Kapituły "POLCUL", m.in. za wieloletnią działalność kulturotwórczą na rzecz narodu Łużyckiego i społeczności Łużyczan, a także wielu innych nagród oraz wyróżnień.

Poetka, pisarka, tłumaczka, twórczyni grafik i metaforycznych kolaży, osoba pełna pasji, otwarta na świat sztuki - literatury i poezji. Prywatnie - córka ostatniego powojennego lektora języka górnołużyckiego we Wrocławiu, Gwido Wrzosińskiego i prezes Oddziału Dolnośląskiego Towarzystwa Polsko-Serbołużyckiego we Wrocławiu.
 
Łużyce w wierszach i obrazach - to kolejna wystawa popularyzująca historię, kulturę, tradycję i współczesność autochtonicznego słowiańskiego narodu Łużyczan - w Niemczech (w Kraju Związkowym Saksonii i w Kraju Związkowym Brandenburgii) niestety, coraz mniejszego, by nie powiedzieć powoli zapominanego narodu. Ale On jest, istnieje i stara się kultywować swoje tradycje, nie zapominając o swej pięknej historii. Podstawę ilustracji wykonanych w technice kolażu (collage) stanowią wybrane wiersze w języku polskim, górnołużyckim i dolnołużyckim z tomiku autorki pt. Z Łużyckiej Wyspy oraz niektóre przekłady autorki wystawy z tych języków. Na szczególną uwagę zasługuje fakt stworzenia graficznych odpowiedników treści zaprezentowanych wierszy, poezji zarówno oryginalnych twórców, artystów łużyckich (tłumaczenia autorki), jak i osobistych treści twórczyni wystawy. 

Motywy są oczywiste: ocalić od zapomnienia piękną krainę z jej językiem, historią, ludźmi i ich pamięcią o swych wielkich przodkach, artystach, którzy niewątpliwie wywarli olbrzymi wpływ na kulturę obecnej Europy. Ta prezentacja to zaledwie drobny wkład w propagowanie i szerszą popularyzację tychże wartości.
 
Wystawa czynna do 29 maja 2024 r.
w poniedziałki, wtorki, piątki w godz. 16:00 - 18:00


Ponadto Salonik Trzech Muz zaprasza w maju na kolejne wydarzenia


poniedziałek, 13 maja 2024, godz. 18:00
wieczór autorski - Przed ciszą - Mai Hypki - Grabowskiej

 
W programie:
rozmowa z autorką oraz czytanie wierszy z tomiku pt. Przed ciszą oraz prezentacja pocztówek z wierszami autorki w wykonaniu Joanny Czech
 
Maja Hypka-Grabowska - absolwentka filologii polskiej PWSZ w Wałbrzychu. Prowadzi internetowy klub literacki Rubikon rubikon.e.pl Prowadzi spotkania autorskie. Należy do grupy poetycznej „Na krechę" filia we Wrocławiu. Debiutowała wierszem „kwant" w antologii „Skądkolwiek, gdziekolwiek" Nowa Ruda, 2010. Publikowała w różnych antologiach, w „Pomostach", „Helikopterze" i na stronie wydawnictwa. Wydała tomik poezji pt. Przed ciszą Wrocław, 2023. Laureatka Turniejów Jednego Wiersza organizowanych w Świdnicy. Zdobyła nagrodę w konkursie na sztukę teatralną kategoria dorośli, organizowanym przez „Alchemię Teatralną" w Świdnicy w 2017 roku. Zajęła trzecie miejsce w XXVII Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka we Wrocławiu. Interesuje się fotografią, urodzona we Wrocławiu, znaczną część życia spędziła w Wałbrzychu, związana też ze Świdnicą.
 

poniedziałek, 20 maja 2024 r., godz. 18:00 
poniedziałek, 27 maja 2024 r., godz. 18:00
Warsztatowy Krąg Literacki Świadomość Słowa 


Wstęp na wydarzenia bezpłatny.