Dzień Otwarty Akademii Melomana już 25 maja w NFM

Dodane przez Łukasz Kocur - 23-05-2023 - 14:26
AKADEMIA_MELOMANA_www_kafel_900x600

Narodowe Forum Muzyki serdecznie zaprasza na Dzień Otwarty Akademii Melomana NFM, który odbędzie się 25 maja 2023 roku w Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego. Akademia Melomana NFM to nowy projekt, który powstał z myślą o słuchaczach pragnących pogłębić swoją wiedzę muzyczną, jednocześnie spędzając miło czas w pięknych wnętrzach NFM. Obejmuje ona cykl zajęć w różnorodnych formułach, takich jak wykłady, warsztaty czy spotkania. Jest skierowana do osób dorosłych i realizowana w formie zjazdów, zazwyczaj dwa razy w miesiącu. 

Zapisy na cały blok zajęć Dnia Otwartego Akademii Melomana NFM są dostępne poprzez formularz zgłoszeniowy.

Zapisy do Akademii Melomana

W przypadku dodatkowych pytań NFM zachęca do kontaktu mailowego pod adresem: akademia.melomana@nfm.wroclaw.pl

  • 25 maja 2023 r.

NFM, Sala Kameralna
Dzień Otwarty Akademii Melomana NFM

Program:

  • godz.17:00–17:45

Harfa, która wzrusza serce i duszę
Instrumentologia

Zajęcia z instrumentologii to cykl spotkań poświęconych wiedzy o instrumentach. Prowadzone są one  w formie swobodnych warsztatów, podczas których uczestnicy mają bezpośredni kontakt z instrumentem, a nawet mogą na nim zagrać! Spotkania prowadzone są przez muzyków NFM Filharmonii Wrocławskiej, a prezentacji instrumentów dokonują uczniowie szkół muzycznych oraz studenci Akademii Muzycznej. Do tej pory słuchacze Akademii Melomana NFM mieli możliwość zapoznania się z takimi instrumentami jak: flety, skrzypce, klarnety, saksofony. Podczas nadchodzących zajęć o „niebiańskim instrumencie” opowiedzą Maria Szarek oraz Malwina Lipiec-Rozmysłowicz, harfistki NFM Filharmonii Wrocławskiej.

  • godz. 18:00–19:00

Franz Schubert – pechowy marzyciel
Portrety wielkich kompozytorów

Skomponował kilkaset pieśni o miłości, lecz nigdy jej nie zaznał. Pierwszy publiczny koncert jego utworów, choć udany, okazał się również ostatnim. Uznany pośmiertnie za muzycznego giganta, za życia cierpiał z niedostatku i niedocenienia. Może gdyby nie umarł tak młodo, osiągnąłby należną mu sławę i pozycję... Ale czy wtedy pozostawiłby po sobie tę samą legendę – pechowego muzycznego marzyciela? Czy pozostałby Franzem Schubertem, którego znamy?

Na te oraz inne pytania słuchacze będą mogli poszukać odpowiedzi w trakcie wykładu z serii Portrety wielkich kompozytorów, w trakcie których przybliżane są sylwetki i twórczość największych znanych kompozytorów.  Sylwetkę artysty z wielką pasją przedstawi dyrygent Jan Bielak.

  • godz. 19:00–20:00

Zwiedzanie NFM (zbiórka pod Salą Kameralną)

Podczas wycieczki z przewodnikiem poznamy NFM od kulis. To szansa wejścia do sal koncertowych i pomieszczeń technicznych zazwyczaj nieudostępnianych szerszej publiczności. Będzie można usłyszeć wiele ciekawostek, poznać źródła inspiracji architektów przy projektowaniu budynku NFM, a także tajniki nowatorskich rozwiązań akustycznych. To wspaniała okazja, aby zobaczyć niedostępne na co dzień miejsca w NFM!

  • godz. 20:00–21:00

Rytmika dla dorosłych i Taniec ludowy
Warsztaty ruchowe

Rytmika dla dorosłych to warsztaty prowadzone metodą Émile’a Jaques’a-Dalcroze’a. Uczestnicy poruszają się do muzyki improwizowanej na fortepianie przez prowadzącą lub do utworów z literatury muzycznej, wykonując ćwiczenia związane z wybranymi elementami muzyki. W trakcie zajęć wykorzystywane są często rekwizyty lub proste instrumenty perkusyjne. Uczestnicy rozwijają swoją koncentrację, koordynację słuchowo-ruchową, poczucie rytmu, słuch muzyczny, orientację przestrzenną oraz inwencję twórczą. Z kolei Taniec ludowy przybliża uczestnikom polskie tańce narodowe oraz regionalne, ich podstawowe kroki i figury, a także słowa wybranych przyśpiewek do tańców. Naukę zawsze poprzedza rozgrzewka. Zajęcia wzbogacone są o wiadomości dotyczące strojów ludowych poszczególnych regionów Polski. Spotkania są dla wszystkich, bez względu na wiek i wcześniejsze doświadczenie, a poprowadzi je w przemiłej atmosferze pedagożka i tancerka Hanna Gąsiorek.  

Źródło: https://www.nfm.wroclaw.pl