plakat.

Skarby Ossolineum pod Kopułą – niezwykła podróż w czasie

W samym sercu Wrocławia, w zabytkowym gmachu Ossolineum przy ulicy Szewskiej, można wyruszyć w wyjątkową podróż do świata książek, rękopisów i dzieł sztuki. Wystawa „O! Ossolineum. Skarbiec pod Kopułą” to propozycja dla wszystkich, którzy lubią odkrywać historię i cenią piękno dawnych czasów.
 
 

„O! Ossolineum. Skarbiec pod Kopułą”

Zapraszamy Seniorów na specjalne oprowadzanie kuratorskie po stałej wystawie Ossolineum, które odbędzie się:

18 lutego 2026 roku (środa)
Godzina: 13:30
Gmach główny Ossolineum, ul. Szewska 37

 Oprowadzanie poprowadzi: Aldona Mikucka

 Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy:
 
dzialprogramowy@ossolineum.pl


71 371 97 571 / 71 371 9 572

Ossolineum jest jedną z najstarszych polskich instytucji kultury. Powstało ponad 200 lat temu we Lwowie, a po wojnie swoją działalność kontynuowało we Wrocławiu. Przez lata gromadziło bezcenne zbiory: książki, rękopisy, mapy, grafiki i dzieła sztuki. Dziś te skarby można podziwiać na nowoczesnej i jednocześnie bardzo klimatycznej wystawie pod Kopułą. Jedną z największych atrakcji ekspozycji są autentyczne rękopisy znanych twórców.

Zwiedzający mogą zobaczyć charakter pisma:

  • Władysława Reymonta,
  • Aleksandra Fredry,
  • Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego),
  • Józefa Maksymiliana Ossolińskiego – założyciela Ossolineum.

To niepowtarzalna okazja, aby zajrzeć „za kulisy” pracy wielkich autorów i zobaczyć, jak powstawały ich dzieła.
Na wystawie prezentowane są także wyjątkowe stare książki. Wśród nich znajduje się siedemnastowieczne wydanie słynnych „Roczników” Jana Długosza oraz bogato ilustrowana „Machina Coelestis” Jana Heweliusza, opisująca tajemnice nieba i gwiazd. Miłośnicy sztuki mogą podziwiać również graficzny kunszt Rembrandta oraz pomysłowość średniowiecznych iluminatorów, którzy ręcznie ozdabiali dawne manuskrypty. Nie zabrakło także pięknie wydanych egzemplarzy „Konrada Wallenroda”
i „Grażyny” z 1851 roku, ręcznie kolorowanych przez artystów. Szczególne wrażenie robi Sala pod Kopułą – przestrzeń
o wyjątkowej atmosferze. Jej wnętrze zdobią barokowe malowidła z 1715 roku, które same w sobie są prawdziwym dziełem sztuki.

W tej sali można zobaczyć również wizerunki polskich władców, przedstawione:

  • w XVI-wiecznych starodrukach,
  • na barokowych miedziorytach,
  • na XIX-wiecznych obrazach inspirowanych galerią Bacciarellego,
  • a nawet na polach zabytkowej gry planszowej.

To niezwykłe połączenie historii, sztuki i zabawy pokazuje, jak przez wieki zmieniał się sposób przedstawiania polskich monarchów.

„O! Ossolineum. Skarbiec pod Kopułą” to ekspozycja, która jest regularnie uzupełniana o nowe obiekty. Dzięki temu każdy kolejny odwiedzający może odkryć coś nowego i wracać do Ossolineum wielokrotnie. Każda odsłona wystawy prezentuje inne skarby z bogatej kolekcji instytucji, ukazując jej różnorodność i ogromną wartość historyczną.

Spotkanie z historią w spokojnej atmosferze

Wystawa została przygotowana w sposób przejrzysty i przyjazny dla zwiedzających. Czytelne opisy, wygodne przejścia i spokojna atmosfera sprzyjają uważnemu oglądaniu eksponatów i refleksji nad przeszłością.
To idealne miejsce na spokojne, kulturalne popołudnie – samemu, z rodziną lub w gronie przyjaciół.

Wystawa „O! Ossolineum. Skarbiec pod Kopułą” to prawdziwa gratka dla miłośników historii, literatury i sztuki. Pozwala z bliska zobaczyć skarby, które przez lata były starannie chronione i pielęgnowane.

Każda wizyta w Ossolineum to spotkanie z polskim dziedzictwem i okazja do odkrycia niezwykłych opowieści zapisanych na kartach starych ksiąg.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i poznania tego wyjątkowego miejsca.