​Obecna sytuacja wprowadzenia stanu epidemii zaskoczyła nas wszystkich zmieniając dotychczasowy tryb życia.

Otrzymujemy od Państwa wiele telefonów z pytaniami: o zalecenia postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, jak uchronić się przed zachorowaniem, a także gdzie i jak we Wrocławiu szukać wsparcia i pomocy. 

Publikujemy zebrane informacje: 

Wrocławskie Centrum Seniora służy Seniorom wsparciem i pomocną informacją w ważnych sprawach życia codziennego. W związku z zamknięciem Punktu Informacyjnego (od 5. października) we Wrocławskim Centrum Seniora i Przestrzeni Trzeciego Wieku, spieszymy z wiadomością, że Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego - Wrocławskie Centrum Seniora jest do dyspozycji Seniorów i udzieli wszelkich informacji pod numerami telefonów:  

71 344 44 44 od poniedziałku do piątku w godzinach: od 09:00 do 15:00

888 999 335 od poniedziałku do piątku od g. 09:00 do 15:00  

Udzielamy informacji telefonicznej dotyczącej: oferty miasta dedykowanej seniorom, kart seniora, placówek pomocowych, telefonów alarmowych, harmonogramu spotkań online organizowanych w WCRS-WCS.  

W ramach akcji Nie Bądź Sam działa również telefon 888 999 372 od poniedziałku do piątku g. 09:00-15:00. Akcja Nie Bądź Sam, ma na celu przeciwdziałanie osamotnieniu osób starszych http://www.seniorzy.wroclaw.pl/node/1622

Na stronie internetowej http://www.seniorzy.wroclaw.pl/ polecamy aktualności oraz artykuły m.in. Jak zadbać i zdrowie w dobie pandemii koronawirusa  SARS-COV-2 przygotowany przez dr n.med. Edyta Karasek- geriatrę http://seniorzy.wroclaw.pl/dbac-o-zdrowie-w-pandemii

 

Drodzy Seniorzy,

w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo przypominamy o zachowaniu wszelkich środków ostrożności zgodnie z rekomendacjami i zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zakładajmy maseczki ochronne

Zachowujmy 1,5 m. odległości między sobą

Przestrzegajmy zasad higieny

 

Informacja dla seniorów, którzy mieli zostać zaszczepieni przy ul. Rakietowej we Wrocławiu.

Szanowni Państwo, informujemy, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu nie prowadzi szczepień osób po 80. roku życia przy ul. Rakietowej 33. Adres ten został błędnie wygenerowany przez ogólnopolski system rejestracji.
 Osoby po 80. roku życia, które zapisywały się na szczepienia przeciwko COVID-19 poprzez infolinię Narodowego Programu Szczepień (tel. 989) lub portal pacjent.rerejestracja.ezdrowie.gov.pl i otrzymały wiadomość SMS z zaproszeniem na szczepienia przy ul. Rakietowej, prosimy o zgłaszanie się na szczepienia do punktu przy ul. Borowskiej 213 (budynek L, parter). Termin oraz data, podane w SMS-sie, pozostają bez zmian.
 
Przepraszamy za utrudnienia.

 

Od 15.10. 2020 r. wprowadzone zostały godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.  

 

serdeczny telefon zaufania dla seniorów

Specjalny Serdeczny Telefon skierowany do seniorów, pod którym każdy senior z Wrocławia i powiatu wrocławskiego będzie mógł zgłosić swoje podstawowe potrzeby (zakupy żywności i środków czystości, zakup leków i realizacja recept itp.).

Numer telefonu pod którym można zgłaszać swoje potrzeby 71 72 42 697, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 15:00.

-Nasz Serdeczny Telefon jest odpowiedzią, skierowaną do seniorów, którzy w obecnej sytuacji epidemiologicznej muszą pozostać w domach. Fundacja Veritas będzie robić zakupy dla seniorów, realizować recepty a następnie będą one dostarczane przez wolontariuszy. Akcja ma trwać do ustabilizowania się sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Apelujemy też do każdego seniora o to, aby pozostał w domu, zdrowie jest najważniejsze – mówi przedstawiciel Fundacji Veritas.

Organizatorem akcji jest Fundacja Veritas z Wrocławia. Serdeczny Telefon działa od 27. października 2020. Organizatorom akcji chodzi o pomoc w zaspokojeniu podstawowych potrzeb seniorów http://www.seniorzy.wroclaw.pl/Serdeczny-telefon-dla-seniora

 

                „Żyj zdrowo – międzypokoleniowo”

Chcemy, aby osoby, które mają problem z samodzielnym dotarciem do punktu, mogły skorzystać ze szczepień przeciw COVID-19. W tym celu gminy z całej Polski zorganizowały specjalny transport z domu pacjenta do punktu szczepień. Po zaszczepieniu, osoba potrzebująca zostanie odwieziona do swojego miejsca zamieszkania. Chęć skorzystania z transportu można zgłosić bezpośrednio w punkcie szczepień lub za pośrednictwem specjalnego numeru telefonu, który jest obsługiwany przez Gminę Wrocław.

ulotka_szczepienia

Seniorze klikając w poniższy link wyświetlisz specjalnie przygotowaną mapę punktów szczepień na terenie Wrocławia;

Transport osób uprawnionych

Urząd Miejski Wrocławia i MPK Wrocław pomogą potrzebującym dotrzeć do punktów szczepień

Na pomoc mogą liczyć osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz seniorzy w wieku 70+. Usługa będzie bezpłatna.

W pierwszej kolejności dostęp do szczepień przeciwko COVID-19 zapewniają POZ-ty, czyli placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które organizują transport sanitarny lub wizytę wyjazdową ze szczepieniem. Natomiast punkty szczepień przekazują do Urzędu Miejskiego listy zarejestrowanych, zweryfikowanych i uprawnionych pacjentów (odbierają zgodę na przetwarzanie danych osobowych), którzy zgłosili potrzebę skorzystania z transportu organizowanego przez miasto. Realizuje go MPK Wrocław.

Koordynacją, czyli m.in. odbieraniem zgłoszeń i ustalaniem szczegółów dojazdu do punktu szczepień z samym zainteresowanym, zajmuje się UM Wrocławia.

Dodatkowo, seniorzy w wieku 75+, mający tzw. Złotą Kartę Seniora, mogą dotrzeć na szczepienia, korzystając z programu Taxi75+.

Prezentujemy także sposób organizacji na terenie Gminy Wrocław transportu osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, który prowadzi Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM Wrocławia.

Infolinia dedykowana do zgłaszania potrzeb transportowych na terenie Miasta, pod numerem;

(71) 777 98 80.

Kto może wystąpić z wnioskiem/zainicjować sprawę:

  • osoba niepełnosprawna posiadająca aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie 05-R lub 10-N lub odpowiednio I grupę w związku z w/w schorzeniami,
  • osoba w wieku 70+, nie mająca możliwości dotarcia do punktu szczepień (najbliższego do miejsca zamieszkania) bez udziału transportu gminnego, której rodzina lub bliscy z przyczyn losowych nie mogą zapewnić pomocy w dotarciu do punktu szczepień. Osoba taka powinna mieć możliwość samodzielnego poruszania się po powierzchniach płaskich oraz wchodzenia i schodzenia po schodach.

Zgłoszenia może dokonać także opiekun osoby uprawnionej.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00.

Organizacja na terenie Gminy Wrocław transportu osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.Pracownicy infolinii nie prowadzą rejestracji na szczepienia. Osoba zgłaszająca potrzebę transportu powinna mieć wyznaczony termin i godzinę szczepienia. Usługa obejmuje przewóz na trasie „dom – punkt szczepień” oraz „punkt szczepień - dom”. Przewoźnik nie zapewnia pomocy przy wejściu lub zejściu ze schodów, przenoszenia wózka inwalidzkiego oraz opieki specjalistycznej na czas transportu. 

Gmina nie organizuje transportu osób leżących. Transport osób leżących, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, odbywa się przy użyciu transportu sanitarnego. ;Transport osób uprawnionych jest bezpłatny. Transport opiekuna/ asystenta wraz z osobą uprawnioną także jest bezpłatny. Potrzebę skorzystania z transportu należy zgłosić nie później  niż 5 dni przed wyznaczoną datą szczepienia. Przewoźnik kontaktuje się z osoba uprawnioną co najmniej jeden dzień przed planowaną datą szczepienia w celu uzgodnienia szczegółów transportu. Transport umawiany jest w momencie zgłoszenia zapotrzebowania i potwierdzenia uprawnień. 

Ponadto WCRS-Wrocławskie Centrum Seniora startuje z kampanią informacyjno-edukacyjną skierowaną do najstarszych mieszkańców Wrocławia, pod hasłem „Solidarnie- zdrowo-międzypokoleniowo”.

Pod znanym już naszym drogim Seniorom numerem telefonu 71 344 44 44 czynnym od pn do pt, godz. 9 – 15 służymy informacją w jaki sposób i gdzie można obecnie zaszczepić się we Wrocławiu. Podajemy szczegółowe informacje na temat możliwości zaszczepienia się oraz mapy punktów szczepień na terenie Wrocławia. 

 

ulotka- szczepienia

Zaszczepienie się to ochrona dla nas, dla naszych rodziców, dziadków, dzieci, znajomych i przyjaciół. Dbając o nasze zdrowie wspieramy się wzajemnie i tym samym wzmacniamy więź międzypokoleniową. Bądźmy odpowiedzialni za swoich najbliższych.

                                                       

drive_thru_wroclaw_stadion

                                                                   „Żyj zdrowo – międzypokoleniowo”

 

Aktualne zasady i ograniczenia w Polsce od 24.10.2020

https://www.wroclaw.pl/portal/cala-polska-w-strefie-czerwonej

Czerwona strefa w Polsce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drodzy Seniorzy,

ze względu na bezpieczeństwo prosimy Was, zostańcie w domu.
Od soboty, 24 października, cała Polska w strefie czerwonej. Wszystkie poniższe zasady obowiązują na terytorium całej Polski, co oznacza nowe obostrzenia.

Seniorzy powyżej 70 r.ż.

    prośba o niewychodzenie z domu i nieprzemieszczanie się
    uruchomienie Solidarnościowego Korpus Wsparcia Seniorów
    ogólnopolska infolinia wsparcia – 22 505 11 11
    sanatoria: zamknięte

Nie podjęto decyzji o zamknięciu cmentarzy, ma ona zapaść bliżej Wszystkich Świętych.

Obowiązuje noszenie maseczki lub szalika zakrywającego usta i nos w przestrzeni publicznej:

    w środkach publicznego transportu zbiorowego,
    w miejscach ogólnodostępnych,
    w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej,
    w obiektach handlowych lub usługowych,
    w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej, przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

Wyjątkiem są osoby mające przy sobie zaświadczenie lekarskie, które zezwala na nienoszenie maski.

Za brak maseczki grożą mandaty do 500 zł.

Najważniejsze zmiany
Edukacja

    klasy IV-VIII – tryb zdalny
    szkoły wyższe i ponadpodstawowe – nauczanie zdalne
    w godzinach 8.00-16.00 przemieszczanie się osób do 16 r.ż. jest możliwe tylko pod opieką dorosłego

Gastronomia – lokale zamknięte na dwa tygodnie

    ograniczenie działalności gastronomicznej, pubów, restauracji, kawiarni – mogą organizować jedynie zamówienia na wynos i dowóz
    obostrzenie jest zaplanowane na 2 tygodnie, z możliwością przedłużenia

Zakaz wszelkiego rodzaju aktywności powyżej 5 osób w jednej grupie

    zebrania, spotkania, aktywności
    wyjątki: zawodowe, np. pracownicy budowalni
    nie dotyczy rodzin

Zakaz organizacji imprez okolicznościowych.

Religia

    w uroczystościach religijnych może uczestniczyć maksymalnie 1 osoba na 7 m2 (przy zachowaniu 1,5 m odstępu)

Handel

Ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych:

    dla sklepów o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na kasę
    dla sklepów o powierzchni powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2
    od poniedziałku do piątku godziny dla seniorów między 10.00 a 12.00 – obejmą osoby powyżej 60 r.ż. Obowiązują w sklepach, drogeriach, aptekach i na poczcie

Transport publiczny

W transporcie publicznym może być zajęte maksymalnie 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc.
Kultura, rozrywka i sport

    w teatrach, kinach i na wydarzeniach kulturalnych może przebywać maksymalnie 25% całej widowni – noszenie maseczek jest obowiązkowe
    wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności
    zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni

Nie działają kluby i miejsca udostępnione do tańczenia, parki rozrywki, rekreacyjne. Salony fryzjerskie, kosmetyczne działają w reżimie sanitarnym. Nie działają sauny, solaria, salony masażu.

 

Postępowanie w sytuacji podejrzenia koronawirusa:

-Skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ. Lekarz, który udzieli Ci porady telefonicznej, może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Jeśli uzna, że wymagasz leczenia szpitalnego, może wystawić zapotrzebowanie na transport sanitarny, którym pojedziesz do szpitala. Jeśli skorzystasz z teleporady, pamiętaj, że lekarz ma obowiązek poinformować służby medyczne o takim przypadku. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

-Jeśli nie możesz skontaktować się ze swoim lekarzem POZ, możesz otrzymać teleporadę poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie: https://pacjent.gov.pl/teleporada

Na podany adres e-mail otrzymasz wiadomość, jak połączyć się z lekarzem lub pielęgniarką za pomocą komputera, laptopa lub przez telefon. Komputer lub laptop musi mieć głośniki, kamerę i mikrofon.

Seniorze jeśli twój stan jest ciężki, zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 999 i poinformuj dyspozytora o swoich objawach i o tym, że możesz mieć koronawirusa.

Uwaga! Jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem, nie idź do przychodni ani na SOR! Możesz zakazić innych. Należy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi przez lekarza w czasie teleporady.  

 

 Wrocław jest w strefie żółtej. Przekazujemy nowe zasady, które obowiązują od 17.10.2020r.

Grafika informacyjna dotycząca koronawirusa w kolorach żółto-czarnych na temat obowiazujacych zasadach bezpieczeństwa mieszkańców miasta od 17 pazdziernika 2020

 

 

Plakat informacyjny o zasadach bezpieczeństwa w epidemii -Seniorze zadbaj o siebie-

#WSPIERAJSENIORA - tu znajdą Państwo informacje o działaniach na rzecz wsparcia i pomocy seniorom w okresie epidemii koronawirusa.

Osoby starsze należą do tej grupy osób szczególnie zagrożonej zakażeniem ze względu na wiek, stan zdrowia i inne okoliczności, które powodują obniżenie odporności. Profilaktyka zdrowotna i bezpieczeństwo, szczególnie osób starszych, są w tym okresie szczególnie ważne, ponieważ seniorzy najciężej przechodzą zakażenie. Dlatego w trosce o ich dobro i bezpieczeństwo, podejmijmy wspólne działania, zachęcamy do włączenia się w podejmowane już inicjatywy.

 

SOLIDARNOŚCIOWY KORPUS WSPARCIA SENIORA  

Dzięki programowi osoby w wieku powyżej 70 lat uzyskają niezbędną pomoc w czasie pandemii, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy kontakt z dedykowaną infolinią. Wsparcie w postaci np. niezbędnych produktów zostanie dostarczone do domu seniora https://wspierajseniora.pl/

Akcja #WspierajSeniora

Wsparcie dla Seniora!
Seniorze, masz więcej niż 70 lat i potrzebujesz wsparcia?

Zadzwoń na infolinię: 22 505 11 11 
i zgłoś decyzję o pozostaniu w domu dla własnego bezpieczeństwa.
Lokalny ośrodek pomocy społecznej w Twoim mieście skontaktuje się z Tobą, ustali Twoje potrzeby i przydzieli pomoc.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/badzmy-solidarni-odpowiedzialni-i-troszczmy-sie-o-naszych-seniorow  

Warto pomagać osobom ze swojego najbliższego otoczenia. W czasie trwającej epidemii można to zrobić z ograniczeniem bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. Od nas wszystkich zależy jak poradzimy sobie z epidemią koronawirusa. Dlatego bądźmy solidarni i odpowiedzialni za drugiego człowieka. Czasem wystarczy: zrobienie zakupów, wyprowadzenie psa, odbiór przesyłki z poczty, wykupienie recepty. Ten niewielki gest może uratować wiele osób.

 

Ogólne informacje dla seniorów:  https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-seniorow

800 190 590 - całodobowa i bezpłatna infolinia dla seniorów o koronawirusie.  

 

Informacja jak pomagać:

Pomoc sąsiedzka dla seniorów https://www.gov.pl/web/koronawirus/akcja-wspierajseniora-polaczmy-sily-i-pomozmy-potrzebujacym

Akcje wolontariackie – wsparcie dla seniorów - Jeśli chcesz pomóc osobom starszym spoza najbliższego sąsiedztwa, zgłoś się do instytucji, która niesie pomoc potrzebującym: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wolontariat  

Filmy promujące pozytywne postawy – wsparcie i pomoc dla seniorów w najbliższym otoczeniu #wspierajseniora: https://www.youtube.com/watch?v=Ys1x3gO-N6A 


„Seniorze - spotkajmy się w sieci”

Seniorzy coraz chętniej korzystają z sieci, ale czy wiedzą, jak robić to bezpiecznie? A co z osobami, które obawiają się rozpocząć przygodę z internetem, bo czują, że jest to świat pełen nieuniknionych zagrożeń?

Seniorzy będą mogli dowiedzieć się jak bezpieczniej korzystać z rozrywki i komunikacji przez internet oraz jak szybko i wygodnie załatwiać różne sprawy online. Materiały edukacyjne wprowadzą ich też w świat ochrony danych oraz dostarczą informacji na temat metod oszustów w sieci, na które trzeba szczególnie uważać.

Filmy są przeznaczone dla seniorów, którzy w internecie radzą sobie dobrze, jak i tych mniej biegłych. W kampanii zwracamy szczególną uwagę na ważną rolę, jaką pełnią bliscy osób starszych w poznawaniu przez nich wirtualnego świata.

Kampania jest realizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości – laureatem konkursu pt. „(Nie)Bezpieczni w sieci – konkurs dla NGO na najlepszą kampanię edukacyjną”.

Szczegóły:  https://www.gov.pl/web/seniorze-spotkajmy-sie-w-sieci

https://www.youtube.com/watch?v=iXCwVD12n7A&feature=youtu.be

 

Program profilaktyczny Krajowej Izby Fizjoterapeutów i Ministerstwa Zdrowia "Aktywny senior w domu":

https://www.gov.pl/web/zdrowie/rusza-program-profilaktyczny-krajowej-izby-fizjoterapeutow-i-ministerstwa-zdrowia-aktywny-senior-w-domu

Ćwiczenia są publikowane na specjalnej stronie: https://www.fizjoterapiaporusza.pl/

 

8 TYGODNI DO ZDROWIA w Akademia NFZ. To program profilaktyczno-treningowy, stworzony po to aby zachęcić Państwa do regularnej aktywności fizycznej, która jest najlepszą inwestycją w dłuższe i zdrowsze życie. Organizatorzy pokażą jak ćwiczyć bezpiecznie, tak aby efekty byłby satysfakcjonujące. -Razem z trenerami, lekarzem, fizjoterapeutą i psychologiem będziemy towarzyszyć chętnym w dwumiesięcznej ścieżce treningowej do lepszego zdrowia- zapewnia organizator.

Każdy, może wziąć udział niezależnie od dotychczasowego zaangażowania sportowego czy sprawności. 8 programów treningowych do 35 minut, o wzrastającej stopniowo intensywności.

Filmy są prezentowane na kanale Akademia NFZ przez 8 tygodni – jeden film w każdym tygodniu.

Trening 1 Adaptacja – czyli zaczynamy https://www.youtube.com/watch?v=100oBdPNANw&feature=youtu.be

Trening 2 Budujemy wydolność https://www.youtube.com/watch?v=pr5j_pbVUjw&feature=youtu.be

Kolejne treningi znajdą Państwo pod linkiem:  https://www.youtube.com/results?search_query=%238TygodniDoZdrowia  

 

Aktywny Senior w domu - zestawy ćwiczeń Adamed

Regularna aktywność fizyczna w widoczny sposób poprawia jakość życia Seniorów. Ruch nie tylko ma wpływ na lepszą pracę mięśni, ale też dodaje energii i polepsza samopoczucie. Adamed przygotowała dla osób starszych zestawy ćwiczeń, które z łatwością mogą wykonać w domu.

https://www.adamed.com/csr/programy-spoleczne/adamed-dla-seniora

ZESTAW TRENINGOWY A
https://www.youtube.com/embed/5zHc2HTYd8Y

ZESTAW TRENINGOWY B
https://www.youtube.com/embed/JKUZwYJ3KPk

 

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ NA „INFORMACJE O KORONAWIRUSIE” Akcja Policji: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/186616,Policja-ostrzega-i-radzi-Nie-daj-sie-oszukac-na-informacje-o-koronawirusie.html

Apel MRiPS dot. przeciwdziałania internetowym oszustom: https://www.gov.pl/web/rodzina/uwazajmy-na-internetowych-oszustow

 

Zapraszamy do śledzenia na bieżąco komunikatów na następujących stronach internetowych:

https://www.gov.pl/koronawirus

https://www.gov.pl/rodzina

http://senior.gov.pl/ 

 

POMOC SĄSIEDZKA  - Kontakty Wrocław

Tel. 500 408 001, mail: oporow@osiedla.wroclaw.pl Rada Osiedla Oporów 

Tel. 502 369 767, mail: radaksieze@wp.pl  Rada Osiedla Księże    

Bezpłatna pomoc dla seniorów:  Portal internetowy Coronawirus Wrocław z informacją dla szukających pomocy: https://www.wroclaw.pl/biznes/coronawirus-wroclaw-europa-forum-getsix  

 

Przychodnie - recepta online

Seniorzy, chcąc uzyskać receptę online, powinni zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. W wypadku, jeśli seniorzy nie mają swojego lekarza pierwszego kontaktu, należy zadzwonić do przychodni zdrowia i o tym fakcie poinformować.  Przychodnia zdrowia ma obowiązek przekierować pacjenta do innego lekarza pierwszego kontaktu na konsultację w celu uzyskania recepty. Informujemy, że otrzymanie recepty w tym trybie dotyczy seniorów z chorobami przewlekłymi (np. cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu krążenia, nowotwory, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie jelita grubego, choroba Leśniewskiego-Crohna, astma, osteoporoza, przewlekła choroba nerek).

Senior powinien zadzwonić do lekarza pierwszego kontaktu, po ustaleniu zostanie wypisana recepta online, senior otrzyma sms-em kod recepty; do odbioru leków z apteki potrzebny jest kod i nr PESEL pacjenta.   Wizyty u lekarza na odległość. Dzięki telewizycie ograniczamy ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, zapewniając większe bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu.

 

Poniżej link do zestawienia placówek w wybranym województwiehttps://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/teleporady-dotyczace-koronawirusa-w-przychodniach,7621.html

 

Kontakt do Oddziału Epidemiologii PSSE we Wrocławiu:

693 900 908 lub 71 361 42 90 wew. 5 do godziny 15:00 Oddział Epidemiologii

603 720 579 po godzinie 15:00 numer alarmowy Oddziału Epidemiologii

71 39 57 520 osoby dorosłe: Izba Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im.  J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej 5 we Wrocławiu (Oddział Chorób Zakaźnych)  

 

Programy wsparcia psychologicznego dla wrocławian

Profesjonalną pomoc oferują wrocławscy psychologowie z wieloletnim doświadczeniem. Od 20 marca do odwołania będą dyżurować pod pięcioma numerami telefonów, zgodnie z harmonogramem.

Inicjatorem akcji jest Urząd Miejski we Wrocławiu, realizatorem Wrocławskie Centrum Zdrowia SPZOZ.

Bezpłatna pomoc psychologa przez telefon:

Dni tygodnia

godziny

Numer telefonu

Pomocy udziela

poniedziałek–piątek

8.00–20.00

538 579 554

71 369 90 60

Wrocławskie Centrum Zdrowia SP ZOZ, Centrum Zdrowia Psychicznego +

poniedziałek–piątek

20.00–8.00

71 79 96 855

Centrum Neuropsychiatrii Neuromed

sobota, niedziela, święta

24 h

71 79 96 855

Centrum Neuropsychiatrii Neuromed

sobota, niedziela, święta

8.00–20.00

71 776 62 08

Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Zdrowia CURATUS

 

Pomoc w językach obcych

Dzwoniąc pod poniższe numery telefonów można porozmawiać i uzyskać wsparcie także w języku angielskim.

język

dni tygodnia

godziny

Numer telefonu

Pomocy udziela

angielski

poniedziałek–piątek

9.00–18.00

724 220 820

Wrocławskie Centrum Zdrowia SP ZOZ, Centrum Zdrowia Psychicznego +

ukraiński / rosyjski

poniedziałek, środa

12.25–20.00

663 222 260

Wrocławskie Centrum Zdrowia SP ZOZ, Centrum Zdrowia Psychicznego +

wtorek, czwartek, piątek

8.00–15.35

663 222 260

Wrocławskie Centrum Zdrowia SP ZOZ, Centrum Zdrowia Psychicznego +

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wspiera seniorów
Z fachowej pomocy psychologicznej –  także osoby starsze i  samotne – mogą skorzystać dzwoniąc pod wybrany numer telefonu uruchomiony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Funkcjonują one od poniedziałku do piątku, w godz. 7:30–15:00.

71 78 22 437
71 78 23 590
71 78 22 418
71 36 77 628
512 967 001
722 308 007
512 965 507

https://www.mops.wroclaw.pl/aktualnosci/informacje/1608-bezplatna-pomoc-psychologiczna-dla-wszystkich-osob-dotknietych-kryzysem-zwiazanym-z-pandemia-covid-19

https://www.wroclaw.pl/portal/pomoc-seniorom-w-czasie-pandemii-wroclaw

 

Zakupy przez Internet

Przykładowa lista sklepów internetowych i firm dowożących produkty i jedzenie do domów na terenie Wrocławia. Sklepy internetowe z produktami spożywczymi:

https://www.leclerc24.pl/ 

https://swiezenatalerze.pl 

https://marketbio.pl/

Sklep internetowy z artykułami medycznymi i higienicznymi: https://www.sklepikseniora.pl/

Jedzenie na dowóz: https://www.pyszne.pl/  https://www.margaretwroclaw.pl/  https://www.ubereats.com/pl/location/wroclaw

Zakupy Itaxi: https://itaxi.pl/uslugi/zakupy-z-dostawa-do-domu-taxi  

 

#WrocławNaWynos

Baza działających lokali gastronomicznych gdzie można zamówić jedzenie na wynos albo z dostawą. https://www.wroclaw.pl/portal/wroclaw-na-wynos-baza

 

Danie na talerzu stek z ryby smażony z warzywami

Zdjęcie pixabay.com

 

Drodzy Seniorzy,

poniżej przedstawiamy zestawienie barów mlecznych i tanich oraz smacznych jadłodajni we Wrocławiu. Niektóre z nich dowożą jedzenie do miejsca zamieszkania - należy dzwonić i pytać o możliwość dostarczenia posiłków do Państwa domów.

Wrocław – Bar Mleczny Miś

ul. Kuźnicza 48 godziny otwarcia: 8.00-18.00, tel. 71 343 49 63

średnia cena zupy: 2-4 zł, drugie danie: 5-12 zł

 

Wrocław - Bar Mleczny "Mewa"

ul. Drobnera 4 godziny otwarcia: pn–pt: 8.00–17.00, tel. 71 329 69 07

średnia cena dwudaniowego obiadu: 8-12 zł

 

Wrocław - Bar mleczny "Stary Duet" ul. Poniatowskiego 10,

Wrocław tel. 535 257 974 godziny otwarcia: pn–pt: 10.00–17.00

średnia cena zupy: 3-6 zł, drugie danie: 5-16 zł

 

Wrocław - Bar Mleczny Imbir

ul. Cedrowa 6 tel. 728 455 395 godz. otwarcia od 12.00-18.00

średnia cena zupy: 5-6 zł, drugie danie: 8-16 zł, danie dnia: 16 zł

 

Wrocław: Bar Mleczny Różowa Krowa

ul. Świdnicka 36 tel. 882 503 883 godz. otwarcia pn–pt: 8.00–20.00, sob–nd: 9.00–19.00

średnia cena zupy:3-5 zł, drugie danie: 5-15 zł

 

Bar Jak u Mamy

ul. św. Wincentego 11 / 1b  tel. 533 399 960  

ul. Łokietka 6 / 1a tel. 503 305 801,

godziny otwarcia: pn-pt 10:00-18:00 sob 10:30-14:30 niedziela 11:00-14:30

średnia cena za obiad : 5-15 zł Bar realizuje dowóz.

 

Bar u Honoratki

Tadeusza Kościuszki 188

Telefon: 788 025 991 , godziny otwarcia, poniedziałek-niedziela: 11:00-17:00

drugie danie od 9.50 zł- 20 zł, zestawy 3 daniowe ok. 26 zł Bar realizuje dowóz.

 

Bar Mikrus

Adres: Kluczborska 6

Telefon: 71 322 60 48 godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 11:00-18:00

 

"Domowe obiady"

Adres: Sępa-Szarzyńskiego 67B, Telefon: 530 618 520 godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 12:00-17:30

średnia cena zupy: 5-6 zł, drugie dania: 6-20 zł

 

 

Aplikacja gdzie można znaleźć wolontariusza: https://app.ihelpyou.app/home

 

Grafika, w telewizorze motyw wirusa na fioletowym tle biały napis Tablica informacyjna. Koronawirus. Niezbędne informacje o telefonach seniora, gdzie szukac pomocy, teleporadach, zakupach przez internet, programów profilaktycznych prozdrowotnych.