Weekend seniora z kulturą w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w Oddziałach

Dodane przez Barbara Pacan - 27-09-2022 - 11:50
gmach Muzeum Narodowego we Wrocławiu

W dniach 1 i 2 października w całej Polsce odbędzie się „Weekend seniora z kulturą” – akcja zainicjowana przez MKiDN, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach zaplanowanych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznym i Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej.

 

Gmach Główny Muzeum Narodowego

 • Pięknych sukni czar, czyli o modzie w malarstwie – spacer tematyczny po wystawach stałych,
  prowadzenie: Michał Pieczka
  , 01.10, godz. 12:00.

Spotkanie dla miłośników dawnej mody! W trakcie oprowadzania po wystawach stałych Muzeum Narodowego we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najbardziej interesujące przykłady malarstwa portretowego od epoki renesansu po początek XX wieku, a opowieść dotyczyć będzie barwnych i nierzadko wyszukanych sukni – i to nie tylko damskie! Prowadzący przybliży uczestnikom spaceru kwestie dotyczące tej właśnie części ubioru, a także opowie o jego przemianach w różnych okresach historycznych. Niezapomniane doznania estetyczne gwarantowane!

Wstęp wolny, obowiązują zapisy w tygodniu poprzedzającym wydarzenie:
e-mail: edukacja@mnwr.pl lub tel. 71 372 51 48. 
Uwaga, z powodu modernizacji, winda w muzeum jest niedostępna – przepraszamy za niedogodności.
 

 • Ludzkie rozterki Józefa cieśli – wykład Grzegorza Wojturskiego, 02.10, godz. 12:00.

Prelekcja będzie poświęcona św. Józefowi – opiekunowi i nauczycielowi Chrystusa. Zaprezentowane zostaną dzieła w sztuce dawnej aż po współczesną ukazujące „świętego seniora”. Uwaga skupiona zostanie na wizerunkach ukazujących momenty kryzysowe w życiu św. Józefa, w których musi on dokonywać trudnych wyborów czy podejmować ważne decyzje.

Wstęp wolny, miejsce: I piętro, sala 116.
Uwaga, z powodu modernizacji winda w muzeum jest niedostępna – przepraszamy za niedogodności.


Muzeum Etnograficzne

 • Oprowadzanie po wystawie stałej „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość”,
  prowadzenie: Paulina Suchecka, 01.10, godz. 14:00 

Wystawa „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość” składa się z dwóch części. Pierwsza poświęcona jest kulturze i historii ludności, która zamieszkiwała tereny Dolnego Śląska przed 1945 r. Druga część pokazuje powojenne losy osadników, którzy przybyli tu z różnych stron. Na ekspozycji zestawione zostały dwa wizerunki tutejszej kultury ludowej: w miarę stabilnej, choć niejednorodnej, dziewiętnastowiecznej oraz z pierwszych lat powojennych, będącej mozaiką – nakładających się na tamtą – tradycji grup osadniczych.

Wstęp wolny.

 • „Maki i chabry na lata” – kwiaty z papieru – warsztaty,
  prowadzenie: Olga Budzan, 02.10, godz. 14:00 

Tworzenie kwiatów z papieru to szlachetne rzemiosło wymagające cierpliwości oraz precyzji. Papierowe kwiaty stanowiły kiedyś ozdoby izb i kapliczek, współcześnie w wielu regionach Polski wciąć robi się z nich palmy wielkanocne. Uczestnicy warsztatów wykonają kwiaty, które będą cieszyć oko przez cały rok!

Wstęp wolny.


Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej

 • Przedmiot uszlachetniony – spotkanie na wystawie kolekcji Pawilonu Czterech Kopuł, prowadzenie: I
  wona Gołaj, 02.10, godz. 16:00 

Niedzielne spotkanie zaczniemy nietypowo i dość zaskakująco – od luster z nadmuchanej i wypolerowanej stali Oskara Zięty (rocznik 1975). Te futurystyczne obiekty, wykonane w opracowanej przez artystę technologii FiDU, witają zwiedzających w szatni Pawilonu. Mają więc jak najbardziej użytkowy charakter. Sprawdzimy również, jak wyrwany z codzienności ready made objawia się w dziełach pokazywanych na muzealnej wystawie – w Artonach Włodzimierza Borowskiego, asamblażach Krzysztofa Bednarskiego i Władysława Hasiora czy w obrazie Emballage II. Parasol i postać Tadeusza Kantora.

Wstęp wolny.

Zdjęcia ze strony: www.mnwr.pl