Wolność, Kocham i Rozumiem. Rodzinne Święto Niepodległości w CK Agora

Dodane przez Łukasz Kocur - 07-11-2022 - 13:16
Wolność, Kocham i Rozumiem. Rodzinne Święto Niepodległości w CK Agora

11 listopada w Centrum Kultury Agora to czas rodzinny, łączący pokolenia. To radosny dzień wypełniony po brzegi kolorowymi warsztatami, melodyjnymi koncertami, kreatywnymi konkursami z nagrodami czy wystawami i pokazami filmów.

W sposób nieszablonowy będziemy odwoływać się do historii polskiej niepodległości, na którą spojrzymy nieco szerzej, bo w kontekście twórczej siły niezależności. To właśnie niezależność, odwaga i nowatorstwo, charakteryzuje bohaterów tegorocznej edycji. Zapraszamy do wspólnego, twórczego i nieszablonowego celebrowania z autorytetami polskiego designu, motoryzacji, ekologii czy sztuki.

 

 

 

Artystycznie i edukacyjnie poznamy m.in. projektanta Karola Pioniera, propagatorkę polskiej sztuki ludowej Zofię Szydłowską czy malarkę Stefanię Łazarską, którzy w ogromnym stopniu wpłynęli na rozwój społeczny kulturalny i ekonomiczny Polski.

Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie organizatora: Kliknij w link !

Warsztaty i animacje:

  • sala teatralna / godz. 14:45 – 16:45

Lalki Stefani Łazarskiej – tradycyjne polskie szmacianki
Niezwykły kunszt artystyczny tej polskiej malarki, a także dbałość o szczegóły spowodowały, że zwykłe zabawki stały się wręcz ikonami wysmakowanego stylu i perfekcji.

Na warsztatach postaramy się stworzyć niepowtarzalne lalki szmacianki rodem z pracowni Łazarskiej.

Prowadzenie: Paulina Zając – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Prowadziła warsztaty artystyczne w instytucjach takich jak Centrum Sztuki WRO czy Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

Korale Zofii Szydłowskiej  – rękodzielnicza biżuteria
Królowa polskiej sztuki ludowej, założycielka Cepelii, caryca rzemiosła i artyzmu zainspiruje nas do wykonania klasycznych, polskich, czerwonych korali, które odzwierciedlą niezwykły charakter tego oryginalnego elementu kobiecej garderoby.

Prowadzenie: Monika Gil – Studentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz laureatka Międzynarodowego Triennale Rysunku Studenckiego organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach.

Ciasteczka Antoniego Blikle – warsztaty cukiernicze
Przekonamy się jak moc dawnych i sprawdzonych piekarniczych receptur zachwyca kolejne pokolenia.

Podczas warsztatów przeobrazimy się w wirtuozów cukiernictwa, tworząc wyjątkowe kompozycje kolorowych lukrów i fantazyjnych dodatków do popularnych babeczek.

Prowadzenie: Aleksandra Bolek – Wrocławska propagatorka stylu less wast. Redaktorka naczelna w Kurierze Karłowickim.

Języki Ludwika Zamenhofa – konkurs typograficzny
Twórca esperanto twierdził, że źródłem większości nieporozumień między ludźmi jest bariera językowa.

Ta myśl była punktem wyjścia do zbudowania języka uniwersalnego i wspólnego dla wszystkich. Sentencje zaczerpnięte z Esperanto zainspirują nas do realizacji konkursu z nagrodami.

Prowadzenie: Paulina Zając – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Prowadziła warsztaty artystyczne w instytucjach takich jak Centrum Sztuki Wro czy Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

  • sala baletowa / godz. 14:45 – 16:45

Syrenka Karola Pionniera – wielkoformatowy warsztat tektury

Zaprojektowana w 1953 była motoryzacyjnym marzeniem wielu polskich rodzin. Obecnie możemy ją podziwiać jedynie w muzeach, na zajazdach fanów zabytkowych samochodów i w prywatnych kolekcjach.

Podczas warsztatów postaramy się zrekonstruować niepowtarzalną konstrukcję kultowego pojazdu z tektury.

Prowadzenie: Katarzyna Bury –  Psycholog, pedagog, animatorka kultury. Prowadzi wielkoformatowe działania artystyczne we wrocławskich instytucjach kultury oraz interdyscyplinarny autorski projekt Tekturowo.

  • galeria / godz. 14:45 – 16:45

Wianki Ireny Kosmowskiej – wyplatanie wianków z bibuły
Działaczka społeczna i popularyzatorka społeczności wiejskiej Irena Kosmowska, zainspiruje nas do wyplatania wianków kwietnych, charakterystyczne dla elementów stałych kultury ludowej.

Powstawały na wzniosłe uroczystości, symbolizują młodość, świeżość i niewinność, wywołując pozytywne i radosne emocje.

Prowadzenie: Katarzyna Golda-Wierzbicka – Pedagog i nauczycielka mindfulness. Pomysłodawczyni  cyklicznej imprezy Serca Szczepina. Prowadzi warsztaty za zakresu treningu uważności, ale także DIY upcyclingu, scrapbiikingu, rękodzieła i szycia.

  • sala ceramiczna / godz. 14:45 – 16:45

Orły Zygmunta Krasińskiego – linoryt na torbach
Malarz, pedagog oraz twórca treści symbolicznych i historycznych, ale przede wszystkim autor pierwowzoru godła Polski  – Zygmunt Kamiński.

To on będzie bohaterem naszych warsztatów linorytu. Za pomocą szablonu, naniesiemy na płócienne torby symbol orła, który towarzyszy nam na herbie Polskim od 1927 roku.

Prowadzenie: Magdalena Weber – Absolwentka kierunku Mediacja Sztuki oraz studentka grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Stypendystka Burmistrza Miasta Częstochowa i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncerty:

  • sala widowiskowa / godz. 14:00- 14:45

Melodie Pokoleń -  popisy uczestników pracowni wokalnych i instrumentalnych CK Agora

W klasycznym i współczesnym repertuarze zaprezentują się grupy artystyczne: Studium Wokalne,  Piosenka z Przygodą, Chór Aster i Ukulove.

Na zakończenie zaśpiewa Katarzyna Radoń oraz Sofiia Lebedieva przy akompaniamencie Macieja Czemplika.

  • sala widowiskowa / 17:00- 18:15

Koncert Retro na żywo z Łukaszem Jemiołą

Najbardziej znane i lubiane piosenki lat 20 i 30-tych z repertuaru ówczesnych gwiazd kina, rewii oraz kawiarenek i estrad w wykonaniu wielokrotnie nagradzanego barda. Poczujemy klimat piosenek Mieczysława Fogga, Hanki Ordonówny, Zuli Pogorzelskiej, Eugeniusz Bodo, Jana Kiepury.

Wystawy:

  • galeria / 18:30 – 20:00

Wernisaż wystawy Wolność Jestem u Siebie i wręczenie nagród
Wystawa starannie wyselekcjonowanych, odważnych i nieszablonowych prac stanie się podsumowaniem zarówno ogólnopolskiego konkursu jak uroczystego wieczoru. Wernisaż z oprowadzaniem kuratorskim Jakuba Kamińskiego i uzasadnieniem wyboru jury.

  • hol / godz. 14:00 – 20:00

Wystawa Centrum Edukacji Historycznej Konspira Mały Konspirator
Ekspozycja poświęcona jest młodzieżowemu ruchowi oporu, który sformułował się podczas stanu wojennego we Wrocławiu. W tym trudnym dla młodych Polaków czasie, młodzi mieszkańcy naszego miasta malowali antykomunistyczne napisy na murach, organizowali liczne akcje informacyjne, ulotkowe czy dywersyjne w formie aktywnego sprzeciwu.

Pozostałe atrakcje:

  • hol / godz. 14:45 – 16:45

To co nas połączy – kolektywny sznur niepodległości
Kolektywne wyplatanie biało-czerwonej girlandy, która stanie się symbolem współczesnego społeczeństwa polskiego. Każdy odwiedzający tego dnia nasze Centrum, będzie mógł uzupełnić łańcuch własnoręcznie wykonanym elementem.

  • sala konferencyjna / godz. 14:45 – 16:45

Projekcja filmowa Bitwa Warszawska

Pełnometrażowy film dokumentalny w reżyserii Beaty Januchty, który opowiada o genezie, przebiegu i konsekwencjach największej w historii Polski manifestacji ulicznej stanu wojennego z 31 sierpnia 1982 r.