Łukaszowcy. Nowy Jork ‘39 w Ossolineum we Wrocławiu

Dodane przez Łukasz Kocur - 26-04-2023 - 15:15
napis Zakład Narodowy im. Ossolińskich i logo Zakładu

Zapraszamy na wystawę „Łukaszowcy. Nowy Jork ‘39”, która opowiada dramatyczne, naznaczone wojną, losy cyklu siedmiu obrazów namalowanych przez członków Bractwa św. Łukasza. Dzieła stanowiły część pawilonu polskiego w czasie wystawy światowej w Nowym Jorku otwartej 30 kwietnia 1939 r. Po wybuchu II wojny światowej obrazy pozostały w USA, a do Polski wróciły dopiero po ponad osiemdziesięciu latach.

Obrazy stanowią wizję historii Polski skupioną wokół dziejów Rzeczypospolitej Obojga Narodów.  Wydźwięk wystawy dramatycznie zmienił się po kilku miesiącach, gdy wybuchła II wojna światowa. Świat jutra okazał się światem globalnego konfliktu.

Obrazy „Łukaszowców” powróciły do Polski dopiero w 2022 r. Projekt „Łukaszowcy. Nowy Jork ‘39” prezentowany w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich osadza je w historycznym kontekście nowojorskiej wystawy światowej. Ekspozycji towarzyszy bogaty program debat na temat relacji między sztuką a historią, wojennych losów dzieł sztuki i redefinicji dziedzictwa kulturalnego.

  • Spotkanie I

Temat: „Oskar Halecki – wizja dziejów Polski i Europy Środkowo-Wschodniej”
środa, 26 kwietnia 2023, godz. 17:00
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Refektarz

Dyskusja zostanie poświęcona osobie wybitnego historyka prof. Oskara Haleckiego oraz spuściźnie intelektualnej, jaką po sobie pozostawił.

Spośród wywodzących się z Polski badaczy dziejów prof. Halecki jest jednym z najczęściej cytowanych w świecie. To pod jego pieczą wybrano tematykę dla siedmiu obrazów, które zlecono do namalowania Bractwu św. Łukasza. Na wystawie światowej miały one w syntetycznej formie ukazywać najważniejsze wydarzenia z historii Polski.

  • Spotkanie II

Temat: „Odzyskiwanie utraconego dziedzictwa’’
środa, 10 maja 2023, godz. 17:00
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Sala konferencyjna

Dyskusja zostanie poświęcona kwestii strat, jakie poniosła polska kultura na skutek wojen i rabunków w poprzednim stuleciu, a także próbom odzyskiwania tego, co utracono. Należy tu nadmienić, że ogólną liczbę utraconych dóbr kultury szacuje się na ponad 0,5 milinów dzieł sztuki, które zrabowano, zniknęły lub zostały zniszczone.

  • Spotkanie III

Temat: „W jaki sposób sztuka może przedstawiać wydarzenia historyczne?”
środa, 17 maja 2023, godz. 17:00
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Refektarz

W kształtowaniu pamięci zbiorowej dzieła sztuki i cała spuścizna kulturowa odgrywają ogromną rolę. Jest też rzeczą naturalną, że twórcy w swych pracach odwołują się do wydarzeń z przeszłości. Tematem debaty będzie zarówno samo zjawisko i jego wpływ na kształtowanie zbiorowej pamięci, jak i to jak ewoluowało na przestrzeni epok aż do czasów współczesnych.

  • Spotkanie  IV

Temat: „Dzieła sztuki jako świadkowie historii”
środa, 24 maja 2023, godz. 17:00
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Refektarz

Każdy rodzaj dzieła sztuki poza przekazywaną treścią, jest też bytem, który istnieje niezależnie i wchodzi w interakcję z wydarzeniami, go dotykającymi. Jego losy są świadectwem czasów oraz zachodzących zmian. Ostatnia z debat zostanie poświęcona temu, jak ważne momenty historyczne wywierały wpływ na losy dzieł sztuki, czyniły z nich swoistych „świadków historii”. Następnie zaś, co owi „świadkowie” przekazują nam dzisiaj.

źródło: Ossolineum - Zakład Narodowy im. Ossolińskich