Kronika Pań Niespodzianek

Na zdjęciu uczestnicy spotkania, przemawia Robert Pawliszko

W Jubileuszowym Roku WCRS - Wrocławskiego Centrum Seniora, Grupa Pań Niespodzianek z liderką Ewą Białowąs, postanowiła podsumować swoją działalność w postaci Kroniki.

Przygotowanie takiej Kroniki wiązało się z wieloma godzinami żmudnej pracy wielu osób. Każda z Pań najpierw musiała skrupulatnie przeszukać swoje domowe archiwum fotograficzne, żeby wybrać najciekawsze i najbardziej wartościowe zdjęcia. A następnie była to ciężka i mrówcza praca pani Ireny Nocul, którą wspierali mąż Stanisław i córka Anna.

Efekt końcowy był wzruszający i zaskakujący.

- Jestem pod wrażeniem różnorodności i ogromnej liczby działań podejmowanych przez Panie Niespodzianki. Realizowane przez nie międzypokoleniowe projekty ukazują nie tylko ich ogromne zaangażowanie i kreatywność lecz również doskonale wpisują się w zakres działalności WCRS -  Wrocławskiego Centrum Seniora  – powiedziała pani Agata Gwadera-Urlep, Radna UM Wrocławia, Przewodnicząca komisji do spraw Polityki Senioralnej, Zdrowia i Bezpieczeństwa.

Wszyscy obecni na prezentacji Kroniki przekonali się na jak wielu płaszczyznach działają panie. Wymienimy tylko kilka z tych działań m.in. prowadzą warsztaty z robótek ręcznych w szkołach, odwiedzają przedszkola z czytaniem bajek, współpracują z Domami Opieki Społecznej gdzie umilają pobyt pensjonariuszom. Organizują również warsztaty i zajęcia z podopiecznymi Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Uczniów Niewidomych i Słabowidzących.

- Jesteśmy zaszczyceni, że Grupa Pań Niespodzianek od lat aktywnie działa właśnie przy WCRS - Wrocławskim Centrum Seniora. Mamy nadzieję, że przez kolejne długie lata będziemy wspólnie organizować różnorodne i innowacyjne przedsięwzięcia skierowane do mieszkańców Wrocławia – dodaje Robert Pawliszko, Zastępca Dyrektora Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Czy wiecie, że Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 13 dla Uczniów Niewidomych i Słabowidzących oraz z innymi niepełnosprawnościami im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu istnieje od 1947 roku? W 1945 roku nauczyciele z Zakładu Dzieci Niewidomych we Lwowie, którzy przybyli jako repatrianci do Wrocławia, zorganizowali szkołę dla niewidomych w uzyskanych od ówczesnych władz oświatowych budynkach przy al. Kasztanowej 3a/5. Wyremontowali je, zgromadzili i zabezpieczyli pomoce naukowe z przedwojennej niemieckiej szkoły. Niektóre z tych pomocy służą niewidomym uczniom do dnia dzisiejszego.