Obudzić myślenie - spotkania filozoficzne

Dodane przez Barbara Pacan - 25-10-2023 - 14:40
U góry napis: Zajęcia stacjonarne. Po prawej stronie biały napis na musztardowym tle: Obudzić myślenie spotkania filozoficzne. dr Janusz Maj - filozof, wykładowca akademicki. Po lewej stronie widnieje grafika przedstawiająca "głowę pełną myśli"

Budzenie myślenia to, w naszym rozumieniu, nic innego jak stawianie ważnych pytań dotyczących tego wszystkiego, co nas otacza i nas samych.

Inaczej mówiąc, budzenie myślenia to niejako wyrywanie siebie samego z usypiających oczywistości, czyli zastanawianie się nad czymś o czym myśleliśmy, że wszystko wiemy i nic już nie jest w stanie nas zaskoczyć.

Aż tu nagle gdy zaczniemy się bliżej czemuś przyglądać to okazuje się, że odkrywamy coś, z czego nie zdawaliśmy sobie sprawy, a co każe na nowo przemyśleć to wszystko, co nas otacza. 

Ale jest jeszcze coś, co nam przyświeca w budzeniu myślenia, nam nie chodzi o filozoficzne teoretyczne rozważania, ale o pokazanie, w jaki sposób rozważania wyrastające z filozofii przydają się w życiu (w znaczeniu dosłownym).

Inaczej mówiąc, pokazujemy praktyczne zastosowanie filozofii w codziennym życiu, pokazujemy, że filozofia nie jest czymś poza nami ale, że jest w nas i dla każdego z nas (co oczywiście zrywa z potocznym rozumieniem filozofii jako czymś nieprzydatnym i nieosiągalnym).

Metodą, jaką stosujemy, jest poszukująca rozmowa, niekoniecznie odpowiadająca na wszystko, o czym chcemy wiedzieć. Rozmowa ma nas budzić ze stagnacji, ma budzić refleksję i krytyczność oraz podpowiadać, że nikt za nas nie odpowie na to, co nas dręczy i nurtuje.

Nie chodzi nam o nabycie umiejętności gramatycznych i retorycznych, nie chodzi nam też o to, żeby mówić o czymś coraz piękniej, ale żeby mówić z sensem.

Natomiast tematy, jakie nam w tym pomagają, nie są tematami abstrakcyjnymi, ale takimi, które jakoś nas dotyczą i dotykają niekoniecznie w znaczeniu dosłownym, ale w znaczeniu wynikającym z faktu, że jesteśmy racjonalnymi istotami myślącymi.

Na spotkaniach będą poruszane m.in. tematy:

  • Spotkanie budzące myśli
  • Dialog jako rozmowa
  • Bądźmy podejrzliwi wobec siebie samych i innych
  • Czym jest przyjaźń?
  • Bądźmy gościnni 

Ale (jak już wiedzą stali bywalcy) zagadnienia to tylko pomoc w budzeniu myśli.

Miejsce: Wrocławskie Centrum Seniora, pl. Dominikański 6, s. 27.

Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy: 71 344 44 44 lub e-mail: karta.seniora@wcrs.pl

Prowadzący
dr Janusz Maj - filozof, wykładowca akademicki
Termin