Data wydarzenia
2018-12-11 17:00:00
Miejsce
Dom Europy, ul. Widok 10
Cena
0.00PLN

Szanowni Państwo,

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz  Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zapraszają na spotkanie „Z Widokiem na Człowieka”, które odbędzie się 11 grudnia o godz.17: 00 w Domu Europy we Wrocławiu.

W  70. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zapraszamy do rozmowy na temat kondycji poszanowania godności ludzkiej wczoraj i dziś. Bohaterami naszego spotkania będą uchodźcy uciekający przed wojną i poszukujący schronienia w innymi kraju.

Problem uchodźstwa jest dziś aktualny jak nigdy wcześniej. Nie było na świecie tak wielu uchodźców jak w naszych czasach. W raporcie Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka z 2017 roku czytamy, że uchodźcą jest co 110 osoba na świecie.

Punktem wyjścia do rozważań podczas debaty będzie książka Dionisiosa Sturisa „NOWE ŻYCIE. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji” .Jak to możliwe, że przed laty Polacy byli skłonni pomagać tym, którzy znaleźli się w potrzebie i zostali zmuszeni, by opuścić swoją ojczyznę, a „od dzisiejszych uchodźców Polska bezwstydnie odwraca się plecami”? Czy legendarna polska gościnność jest „nadużyciem” w stosunku do ofiar wojny?

k

uf