Wrocław europejską stolicą Seniorów!

W piątek, 15 września zainaugurowaliśmy Dni Seniora we Wrocławiu! Pobiliśmy Rekord Kapeluszowy Wrocławia i w barwnym pochodzie kapeluszy udaliśmy się z pl. Nowy Targ do Rynku, gdzie na uczestników święta czekała moc atrakcji.

Tegoroczna edycja Dni Seniora odbywa się już po raz dziewiąty. To święto nie tylko seniorów, co zostało udowodnione w piątek 15 września, bowiem bawiliśmy się międzypokoleniowo: razem z 30 i 40-latkami, studentami oraz dziećmi z wrocławskich szkół i przedszkoli. Było także krajowo i zagranicznie – odwiedzili nas goście z wielu miast Polski, m.in. Opola, Gdańska, Częstochowy, Kołobrzegu. Przyjechała również berlińska grupa seniorów „Seniorenforderveien” zorganizowana przez panią Nazife Demir z „Berlin meets Wroclove”.
 

1493 kapelusze!

Obchody rozpoczęły się tradycyjnie na pl. Nowy Targ. Tu uczestnicy święta rejestrowali swoje nakrycia głowy i bili Kapeluszowy Rekord Wrocławia. Udało się! W zeszłym roku rekord wyniósł 1300 kapeluszy, a w tym – 1493!

Pomimo kapryśnej pogody na pl. Nowy Targ przybyło wiele osób. Podziwiano występ senioralnej grupy „Gracje” oraz pokazy z ogniem, a śmiechu dostarczał kabaret „Drugi”. Zatańczono też międzypokoleniową Zumbę Gold. Wszyscy chętni robili sobie bezpłatnie zdjęcia w fotobudce, które mogli obejrzeć i zabrać ze sobą na pamiątkę oraz degustowali owocowe soki wyciskane na miejscu przez firmę Muke. 
 

Meloniki, pióra, kowboje

Na stoisku informacyjno-promocyjnym Centrum Medycznego Synexus, Złotego Partnera Dni Seniora, można było dowiedzieć się, jakie badania wykonamy bezpłatnie w ramach Dni Seniora. Informacją służyły także stoiska Mennicy Wrocławskiej oraz Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, które przygotowały bogatą ofertę wydarzeń z okazji Święta Seniorów.

Wśród kapeluszy, które w tym dniu były znakiem rozpoznawczym święta seniorów, znalazły się kapelusze eleganckich dam ubranych w suknie z epoki, meloniki, toczki, kapelusze kowbojów, kapelusze słomkowe, w kolorze srebrnym i złotym, ozdobione piórami, kwiatami, owocami.  Jednym słowem – kolorowy, kapeluszowy zawrót głowy!
 

Korowód kapeluszy

Z Placu Nowy Targ barwny korowód przeszedł ulicami miasta do Rynku. Towarzyszyła mu orkiestra reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji pod wodzą kapelmistrza komisarza Adama Witisa. Pochód prowadzili królowa Dni Seniora 2017 – dr Walentyna Wnuk wraz z królem Jerzym Sosnowskim, przewodniczącym zarządu UTW w UWr. Za nimi zgodnym krokiem podążali przedstawiciele Wrocławskiego Centrum Seniora, oczywiście w kapeluszach i specjalnie na tę okazję przygotowanych strojach. Robert Pawliszko, szef WCS,  w przebraniu Kapelusznika z „Alicji w krainie czarów”, wzbudzając pełne sympatii uśmiechy przechodniów zachęcał wszystkich do przyłączenia się w obchody senioralnego święta.
 

Nagrody z rąk prezydenta

Na scenie w Rynku na wszystkich uczestników inauguracji Dni Seniora czekał  prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który powitał gości i przekazał klucze do bram Wrocławia królewskiej parze seniorów. Prezydent wręczył także statuetki laureatom konkursu „Przyjaciele Seniorów” – osobom, które aktywnie działają na rzecz ludzi starszych. Kolejne nagrody otrzymali finaliści konkursu kapeluszowego. Przypomnijmy, że konkurs odbywał się w trzech kategoriach: kapelusz kreatywny, ekologiczny i duet kapeluszowy. Wyróżniono także dwa najbardziej oryginalne nakrycia głowy: kapelusz i suknię wykonane w całości z wycinków kolorowych gazet oraz największy w tym roku kapelusz.
 

Królowa i król seniorów

Królowa i król seniorów przemówili ze sceny, po czym ruszyli w tany, pociągając za sobą publiczność. Bawiono się wesoło i międzypokoleniowo! A gdy zaśpiewała Izabela Możdżeń z zespołem IM FANKI TIM ci, którzy dotąd spoczywali na ławeczkach, również przyłączyli się do wspólnej zabawy. Przy piosenkach z repertuaru Anny Jantar i utworach Agnieszki Osieckiej zakończyliśmy inaugurację Dni Seniora. Chociaż nie – po koncercie wyklaskano bisy i znów przez kilkanaście minut trwała kolorowa, radosna impreza, którą prowadził znany i lubiany Jerzy Skoczylas. Wrocławskie Centrum Seniora serdecznie dziękuje za tak profesjonalną konferansjerkę!
 

Czas świętować dalej!

Oczywiście, to nie koniec obchodów senioralnego święta. W naszym harmonogramie znajduje się bowiem prawie 200 wydarzeń – kulturalnych, zdrowotnych, sportowych, muzycznych. Będziemy świętować jeszcze prawie miesiąc!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Inauguracji i do zobaczenia podczas senioralnych imprez!

ds

ds