Data wydarzenia
2018-11-10 19:00:00
Miejsce
Integracyjny Teatr Arka, ul. Mennicza 1
Cena
15.00PLN

Szanowni Państwo,

z okazji święta-100 letniej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, zapraszamy na premierę naszego nowego przedstawienia dnia 10 listopada o godz. 19.00. Zapraszamy do Integracyjnego Teatru Arka ul. Mennicza 1 (boczna ul. Świdnickiej 28) dnia 10 listopada o godz. 19.00.

CZAS PATRIOTÓW - KAROLINA LANCKOROŃSKA

„Karolina Lanckorońska ”to druga część naszej historii o legendzie polskiej arystokracji – hrabinie, która jest symbolem minionej epoki końca XIX wieku, wieku XX i  początku  XXI wieku.

Jej dzieciństwo to atmosfera Cesarstwa Austro-Węgierskiego, młodość to czas I wojny światowej i pomoc rannym żołnierzom w charakterze sanitariuszki, a także fascynacja Józefem Piłsudskim i jego dziełem walki o  Niepodległość oraz wskrzeszenie Polski po 123 latach niewoli. W czasie II wojny światowej doświadczyła inwazji Sowietów i zajęcia przez nich Lwowa, w którym mieszkała i pracowała naukowo. Zaangażowana w konspiracyjną działalność ZWZ/AK ukrywała się przed aresztowaniem przez NKWD. Po czasie uciekła do Krakowa. Jej dalsze losy to między innymi doświadczenie niemieckiej okupacji Lwowa, aresztowanie oraz pobyt w więzieniach Stanisławowa, Lwowa i Berlina zakończony wywiezieniem do  niemieckiego obozu koncentracyjnego do Ravensbrück za odważne potępienie niemieckiej napaści na Polskę i zdobycie wiedzy o sprawcach mordu popełnionego na polskich profesorach Lwowa.

Karolina Lanckorońska przeżyła 104 lata. Po zakończeniu II wojny światowej wybrała życie na emigracji oraz pracę na rzecz wolnej nauki i kultury  polskiej w Rzymie.  Jest swoistym symbolem wartości prawdziwie europejskich, wolnej Polski oraz chrześcijańskiej kultury Zachodu. Choć prezentowała wielką osobowość, była zwyczajnym człowiekiem.

dr Stanisław A. Bogaczewicz

Inspiracja powstania spektaklu i opieka merytoryczna:

dr Stanislaw A. Bogaczewicz  - Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.  

Przedstawienie poświęcone jest  tragicznie zmarłej Jarosławie Makus.

Scenariusz: Renata Jasińska i Jarosława Makus.

Reżyseria, choreografia: Agata Obłąkowska, Renata Jasińska, Jan Nykiel

Projekt scenografii: Agata Obłąkowska

Kostiumy i dekoracje: Karolina  Koniecka

Piosenki: Kamila Salach

Aranżacja świateł i muzyki: Bartłomiej Pakos.

Występują:

Renata Jasińska - Karolina Lanckorońska

Maciej Mazurkiewicz - Śmierć

Alexandre Marquezy- Kruger

Jan Kot – Sowiecki- oficer NKWD

Radosław Wojtas - Kutschman

Marek Trociński - Kat Sanocki

 

Bilet dla posiadacza wrocławskiej karty seniora: 15 zł.

 

Fot. A. Nowak

 

źródło: materiały promocyjne organizatora

fd