O odrębności chorowania w starości z dr Edytą Karasek

Dodane przez Łukasz Kocur - 18-10-2022 - 10:57
dr n.med. Edyta Karasek

Specjalista chorób wewnętrznych z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami, dr n.med.  Edyta Karasek, geriatra, internista poprowadziła autorską prezentację pt.„Odrębności chorowania w starości” -  połączoną z informacjami na temat oferty leczenia w Szpitalu Vratislavia Medica.

 

 

 

We Wrocławskim Centrum Seniora 14 października Seniorzy i Seniorki usłyszeć mogli o zaletach wizyty u geriatry. Jest to bowiem szansa na właściwe dobranie leków czy opiekę dopasowaną do indywidualnych potrzeb osób starszych. Pani Doktor podpowiedziała również co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą, w jakim wieku powinniśmy zgłosić się do geriatry, z jakimi dolegliwościami oraz jak przebiega taka wizyta.


Nie trzeba drogich badań, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Proste rzeczy wystarczą. I to wszystko podczas jednej wizyty. Lekarz geriatra analizuje całościowo starszego człowieka, zwraca uwagę na fakty, o które inni lekarze nie pytają i wyciąga wnioski dając niezbędne zalecenia. Zawsze konieczna jest diagnostyka, by postawić właściwe rozpoznanie i lekarz geriatra zaleca ją ustalając priorytety dla pacjenta w odniesieniu do aktualnych problemów zdrowotnych.


Pani Doktor Edyta Karasek przypomina i naucza, że standardem jest całościowa ocena geriatryczna przeprowadzana przed konsultacją u lekarza geriatry. Do całościowej oceny geriatrycznej używa się standardowych testów i pomiarów. Ustalamy, jak senior radzi sobie w środowisku domowym z podstawowymi i zaawansowanymi czynnościami życia codziennego. Oceniamy pamięć i inne funkcje poznawcze mózgu, sprawdzamy czy nie ma depresji. Oceniamy masę ciała, masę mięśniową, oceniamy stan odżywienia, dopytujemy, czy pacjent schudł ostatnio. Oceniamy sprawność poruszania się pacjenta

Seniorzy najczęściej zgłaszają się do geriatry z powodu problemów:

  • z pamięcią
  • nastrojem
  • zachowaniem
  • sprawnością życia codziennego
  • obciążeniem wielochorobowością
  • koniecznością wsparcia ze strony innych