Z wizytą u Jubilatki uczestniczki pokojowej misji ONZ

Dodane przez weronikast - wt., 01/04/2022 - 10:09
Zdjęcie w domu pani Marianna Czulińska-Lisiewicz

Jest taki zwyczaj we wrocławskim kole Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, że co roku spotykamy się z jubilatami. Jest to okazja, aby uczcić ich lata, życzyć im zdrowia i powspominać okres służby w Siłach Zbrojnych ONZ.

Jedną z tegorocznych Jubilatek jest w tym roku koleżanka Marianna Czulińska-Lisiewicz. Stan zdrowia nie pozwolił jej na uczestnictwo we wspólnym spotkaniu. W tym szczególnym okresie przed świętami Bożego Narodzenia była więc dodatkowa okazja, aby naszej koleżance złożyć także życzenia świąteczne i prezenty pod choinkę. A było tego sporo.

Prezes koła Andrzej Lazarek udekorował Mariannę Złotym Medalem „Za zasługi dla Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ”, przekazał tez specjalny List Gratulacyjny od Prezesa Zarządu Głównego gen. bryg. w st. spocz. dr Stanisława Woźniaka z okazji – i tutaj już za zgodą Jubilatki ujawniam – 90 rocznicy urodzin… Ten piękny wiek swoich mieszkańców – Wrocław nagradza Szmaragdową Kartą, którą naszej Jubilatce wręczyła Pani Kamila Polańska z WCRS–Wrocławskiego Centrum Seniora. Dodam, że karta ta to mnóstwo przywilejów ułatwiających życie wrocławskim nestorom.
Mam przyjemność przekazać też Pani Mariannie specjalne życzenia świąteczne od Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka z dedykowanym przez laureatkę Literackiej Nagrody Nobla Olgę Tokarczuk „Wrocławskim Opowiadaniem Wigilijnym”. Z kolei wiceprezes naszego Koła kol. Elżbieta Rogala składając życzenia wręczyła Mariannie piękną symboliczną Gwiazdę Betlejemską. A niżej podpisanemu przypadła rola św. Mikołaja – nisko się pochylając do dłoni Jubilatki przekazałem Jej paczkę wigilijną, jedną z tych którymi w tym roku Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego obdarowało weteranów i seniorów miasta.

Jestem wzruszona tą wizytą. Czas szybko leci, niektóre wydarzenia z mojego życia już się zacierają – dzieliła się z nami swoimi wspomnieniami Jubilatka. – Ale swoją służbę na Bliskim Wschodzie pamiętam dobrze. W VI Zmianie pełniłam obowiązki w Szpitalu Polowym UNEF II poza służbą w wolnym czasie zwiedzaliśmy też krainę faraonów. Na koniec służby mieliśmy egzaminy wojskowe i po ich pozytywnym zdaniu otrzymałam stopień starszego szeregowego jestem z niego bardzo dumna.

Całe swoje życie zawodowe st. szer. Marianna Czulińska – Lisiewicz poświęciła 4. Wojskowemu Szpitalowi z Polikliniką we Wrocławiu. Żegnając się z koleżanką Marianną życzyliśmy jej przede wszystkim zdrowia i kolejnego awansu wojskowego. 

Materiał opracował Jerzy Lesicki sekretarz wrocławskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.