CAL - Centrum Aktywności Lokalnej

Nowe Centrum Aktywności Lokalnej na mapie Wrocławia

Biblioteka, wielofunkcyjne sale dostępne dla mieszkańców, siedziba rady osiedla, Klub Seniora, świetlica dla dzieci oraz kluby tematyczne np. szachowy, brydżowy czy pracownia plastyczna – m.in. to oferta nowego Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Chopina 9a, które w sobotę zostało oficjalnie otwarte.

WAKACJE W CALU

W CAL-u odbywają się wakacyjne zajęcia zorganizowane przez Radę Osiedla Zalesie-Zacisze-Szczytniki. Z Funduszu Czasu Wolnego, przeznaczonego na organizację letniego wypoczynku we Wrocławiu, przy Chopina 9A jest przygotowana oferta dla mieszkańców. Skierowana jest do dzieci, młodzieży, rodzin i  seniorów.

Szczegółowe informacje o propozycjach na resztę wakacji na FB:

https://www.facebook.com/calChopina

oraz pod numerem telefonu: 605 692 666.

Ponadto, oczywiście w nowo utworzonym tutaj Klubie Seniora, spotykają się osoby starsze (także w towarzystwie młodszych) na cyklicznie organizowanych zajęciach.

Warto zapowiedzieć i już zaprosić na powakacyjne spotkania na potańcówkach, biesiadowanie międzypokoleniowe przy grillu lub wokół ogniska oraz do Klubu Podróżnika.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jolanta Podsiadło:
"Kilka tygodni temu zainaugurowano działalność Centrum Aktywności Lokalnej przy ulicy Chopina 9A

Zgodnie z intencją Gminy Wrocław oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najstarszych mieszkańców tej części Wrocławia (Zalesie - Zacisze - Szczytniki)
w każdy poniedziałek, w godz. 9.00 – 15.00, do wspomnianej siedziby CAL można się udać żeby się dowiedzieć o aktualnych wydarzeniach dedykowanych seniorom we Wrocławiu oraz otrzymać Wrocławską Kartę Seniora".

"Pracownik Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego – Wrocławskiego Centrum Seniora będzie służyć pełną informacją nt. oferty dla wrocławian 60+. Będą oni mogli również zapytać o to, gdzie warto wybrać się z wnukami, aby pożytecznie i międzypokoleniowo spędzić czas".

Linki do strony internetowej Rady Osiedla Zalesie-Zacisze-Szczytniki i Facebooka
https://www.facebook.com/CAL-Zacisze-Zalesie-Szczytniki

W lutym 2018 r. zostało oficjalnie otwarte Centrum Aktywności Lokalnej (CAL) przy ul. Chopina 9A.

Czytaj więcej: https://www.wroclaw.pl/centrum-aktywnosci-lokalnej-otwarte-na-osiedlu-zacisze-zalesie-szczytniki


Propozycja oferty na początek

Cykliczne zajęcia, cotygodniowe, które odbywają się na parterze i I piętrze to obecna propozycja dla mieszkańców osiedli Zalesie - Zacisze - Szczytniki. Zapraszamy do uczestniczenia w zajęciach komputerowych, spotkaniach z operą i baletem, artystycznych (w pracowniach rysunku, malarstwa, ceramiki i innych, w tym hobbystycznych). Galeria wystawiennicza zawsze prezentuje wystawę  twórczości mieszkańców osiedli Zalesie-Zacisze-Szczytniki. Aktualności wystawiennicze na FB.

Link do Facebooka CAL-u: KLIKNIJ TUTAJ

Ponadto każdy może przyjść ze swoją sprawą na dyżur pełniony przez pracownika socjalnego czy psychologa z MOPS-u, logopedę, funkcjonariusza Straży Miejskiej czy Policji. Radni osiedlowi również oczekują na spotkania z wrocławianami tej części miasta.

Można skorzystać z bezpłatnych porad notariusza, psychodietetyczki czy architekta. Warto uczestniczyć w warsztatach rozwoju osobistego, teatralnych, „pergamano” czy „koronki klockowej”, a także muzycznych. Osobom w każdym wieku proponujemy prelekcje poświęcone różnym zagadnieniom, między innymi: genealogii, historii oręża polskiego, kolekcjonerstwu. Ostatnio swoje miejsce do doskonalenia umiejętności muzycznych i wokalnych znalazła w CAL-u kapela „Tacy Sami”.  

Zapraszamy mieszkańców z okolicy by przychodzili do CAL-u z pomysłami zorganizowania takiej działalności, która by ich zainteresowała i zachęciła sąsiadów.  

Misja, inaczej metoda aktywizacji środowiska lokalnego w CAL-u

W założeniach organizacyjnych tego miejsca to oddolne przedsięwzięcia powinny stwarzać to miejsce powołane do życia na wniosek Radnych Osiedli Zalesie - Zacisze - Szczytniki. Za pośrednictwem osób wybranych jako reprezentantów tej społeczności lokalnej warto włączyć się w proces integracyjny na poziomie samorządu. Można osobiście poprzez kontakt w siedzibie lub telefonicznie z osobami:

  1. Krzysztof Zalewski, Przewodniczący Zarządu RO ZZS – tel. 506 692 666

  2. Jolanta Podsiadło, koordynatorka działalności CAL-u z WCRS – tel. 664 000 779

Centra Aktywności Lokalnej nie są nowymi organizacjami lecz metodą działania znaną i z powodzeniem realizowaną przez organizacje pozarządowe, kluby osiedlowe, domy kultury, szkoły, ośrodki pomocy społecznej. Innowacyjność koncepcji działania takich ośrodków polega na tym, że nie koncentrują się one na jednym tylko obszarze aktywności, np. ekologii, kulturze czy pomocy społecznej, lecz patrzą na daną społeczność całościowo, starając się odpowiedzieć na potrzeby artykułowane przez środowisko.

Wszelkie działania, które podjęło się i podejmie do realizowania CAL powinny być wdrażane w oparciu o środowiskowe zasoby ludzkie i instytucjonalne. Jest to sposób współpracy, polegającej na angażowaniu się w partnerstwo lokalne. Ponadto praca metodą CAL oznacza:

  1. Stwarzanie realnego, fizycznego miejsca, które będzie służyć ożywianiu i integracji społeczności lokalnej;

  2. Tworzenie w środowisku koalicji na rzecz pracy wokół jego problemów;

  3. Inicjowanie ruchów samopomocowych i obywatelskich;

  4. Promowanie i wdrażanie pracy wolontarystycznej i zespołowej;

  5. Inicjowanie lokalnych akcji i wydarzeń;

  6. Działania w oparciu o programy i projekty;

  7. Kształtowanie i utrwalanie tożsamości lokalnej mieszkańców.

O tym jak pracuje i zamierza prowadzić działalność CAL przy Chopina 9A można przeczytać w poradniku „Organizowanie społeczności lokalnej – metodyka pracy środowiskowej” Barbary Bąbskiej i Marka Rymszy.  

Jolanta Podsiadło, koordynatorka działalności CAL-u:

"Działalność Centrum Aktywności Lokalnej przy ulicy Chopina 9A, zgodnie z intencją Gminy Wrocław wychodzi także naprzeciw oczekiwaniom najstarszych mieszkańców tej części Wrocławia. W poniedziałki, środy i piątki w godz. 9.00 – 18.00 jest otwarty Klub Seniora, gdzie można się udać po aktualne informacje o wydarzeniach dedykowanych seniorom we Wrocławiu oraz otrzymać Wrocławską Kartę Seniora. Oczywiście nowo powołany KS zaprasza na brydża, do gry w szachy, gry logiczne, na co piątkową potańcówkę (od września br.)”

To tu będzie można zapytać o to, gdzie warto wybrać się z wnukami, aby pożytecznie i wesoło spędzić czas.

Link do Facebooka CAL-u: KLIKNIJ TUTAJ

 

9 kwietnia 2018 r. w CAL-u

Jolanta Podsiadło, koordynatorka działalności CAL-u z WCRS:

"Trwa dokańczanie urządzania pomieszczeń. Mieszkańcy mają głos i wpływ na to, co ma się dziać w tym Centrum Aktywności Lokalnej. Najświeższa propozycja, z dziś, to: możliwość urządzania większych uroczystości rodzinnych, których nie można zorganizować w mieszkaniu. Dziś do Klubu Seniora, który od niedawna tutaj prowadzi działalność, przyszła pani Barbara, emerytka, która pracowała w tym budynku od 1992 r. Wtedy, gdy był pełen dzieciaków, gdyż kiedyś to był Dom Dziecka”.

Przy ul. Chopina 9A w CAL-u dziś było przede wszystkim międzypokoleniowo i wyczuwalna była duża społeczna energia.

.

Zdjęcie 1. Panowie: Zdzisław, 2 Ryśki i Adam. Spotkali się starsi Panowie czterej na parę roberków brydża. A było tak: 2 kier, ech u licha ...kontra, pas, pas... i co poniedziałek tak będzie w nowo otwartym osiedlowym Klubie Seniora.


Zdjęcie 2. Przed wejściem do budynku Centrum Aktywności Lokalnej: 4 brydżyści i Krzysztof Zalewski, Przewodniczący Zarządu RO Zalesie- Zacisze- Szczytniki, oraz 2 młode mamy: panie Beata i Alicja, w wózku Adrian.

 

28 czerwca 2018 r. - Strefa Kibica w CAL-u

Serdecznie zapraszamy na wspólne oglądanie meczy na dużym ekranie i kibicowanie nie tylko naszej drużynie narodowej.

Strefa Kibica mieści się w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Chopina 9a do końca rozgrywek mundialowych czyli 15 lipca br.

 

13 lipca 2018 r., szczęśliwy piątek w CAL-u

Żeby realizować swoje wspaniałe pomysły przy Chopina 9A przybyli do CAL-u członkowie Grupy Senioralnej O-CAL-eni. Rozejrzeli się po całym budynku i urokliwym ogrodzie. Była z nimi także Pani Irena, bo wszystkie dobre pomysły dotyczące rozwijania działalności Centrum są mile widziane.

Zdjęcie 3. W bibliotece

Zdjęcie 4. W Klubie Seniora


Zdjęcie 5. Przed wejściem do budynku

Zdjęcie 6. Zaproszenie do wejścia do budynku

Zdjęcie 7. W ogrodzie...”płonie ognisko”

Zdjęcie 8. Jak w domku może być

 

Dni Seniora 2018 – udział mieszkańców osiedli Zalesie - Zacisze - Szczytniki

W czasie trwających właśnie wakacji w CAL-u realizowane są zajęcia w ramach programu Funduszu Czasu Wolnego. Informacja na FB.

Link do Facebooka CAL-u: KLIKNIJ TUTAJ

Ponadto w Klubie Seniora odbywają się intensywne przygotowania do tegorocznych Dni Seniora (od 14 września do 7 października). Bliższe informacje w linku:

http://seniorzy.wroclaw.pl/dni-seniora