Wrocławskie Święto Seniorów

Na cztery tygodnie Wrocław stanie się miejscem integracji, spotkań i radosnego świętowania seniorów z całego Dolnego Śląska, a także innych regionów Polski. Od 15 września do 13 października odbędzie się moc wydarzeń: kulturalnych, edukacyjnych, prozdrowotnych, sportowych i rekreacyjnych.
Obchody Dni Seniora rozpoczną się wielką inauguracją w piątek 15 września na pl. Nowy Targ, gdzie od godz. 9:00 zaplanowanych jest wiele atrakcji, m.in.: występ senioralnej grupy tanecznej „Gracje”, pokazy stepowania oraz międzypokoleniowa Zumba Gold. Ustawiona zostanie fotobudka, z możliwością bezpłatnego fotografowania się wraz z wywołaniem zdjęć na miejscu oraz stanowisko Złotego Partnera wrocławskich Dni Seniora – Centrum Medycznego Synexus.

Kapeluszowy Rekord Wrocławia
Kapelusz tego dnia to podstawa świętowania i znak rozpoznawczy seniorów. Na Marsz Kapeluszy zapraszamy także dzieci i młodzież z wrocławskich przedszkoli i szkół z dekoracjami – liśćmi żołędzi przypiętymi do ubrań lub trzymanymi w ręku. Razem spróbujemy pobić Kapeluszowy Rekord Wrocławia (w ubiegłym roku 1300 kapeluszy!).
Na wrocławskim Rynku nastąpi symboliczne przekazanie kluczy do Bram Miasta, a także podsumowanie konkursu kapeluszowego. Nagrodzeni zostaną „Przyjaciele Seniorów”. Muzyczną atrakcją będzie wspaniały koncert, w trakcie którego usłyszymy stare, dobre przeboje.

 

Bezpłatne badania, konsultacje, zabiegi
W ramach działań prozdrowotnych zapraszamy do Akademii Zdrowia Seniora na bezpłatne wykłady i warsztaty prowadzone we współpracy z farmaceutami, dietetykami i innymi specjalistami (Stowarzyszenie Dr Max), promocyjne badania laboratoryjne oferowane przez Laboratorium Dialab oraz VITA Sp. z o.o. Centrum Medyczne Synexus zachęca do uczestnictwa w Białych Sobotach w nowej siedzibie przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 12 we Wrocławiu oraz do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach poziomu glukozy we krwi i pomiarze ciśnienia krwi w wyznaczonych siedzibach MOPS-u.

 

Sportowo i kulturalnie
Stały punkt w programie Dni Seniora, czyli Senioriada, koordynowana przez Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN, w tym roku obejmować będzie turniej w kręgle, szachy, brydż, scrabble, ergometr wioślarski, pływanie, nordic walking, peleton rowerowy oraz Ogólnopolski Bieg Seniora na 5 km.
Wśród atrakcji nie zabraknie także oferty kulturalnej, m.in. koncertów w Narodowym Forum Muzyki i muzycznych spotkań w Scenie Kamienica. Odbędzie się VI Przegląd Chórów Senioralnych, Przegląd Małych Form Teatralnych i Kabaretów w Centrum Kultury AGORA oraz Festiwal Filmowy ,,Si Señor” w Kinie Nowe Horyzonty.

 

Edukacja i bezpieczeństwo
Zapraszamy także do skorzystania z programów edukacyjnych, m.in. prelekcji dotyczących bezpieczeństwa seniorów prowadzonych przez Straż Miejską, Policję oraz specjalistów od bezpieczeństwa w sieci internetowej. Bezpłatne pokazy, warsztaty i prelekcje oferuje Miejska oraz Dolnośląska Biblioteka Publicznej, wykłady i spotkania przygotowały także Muzeum Architektury, Muzeum Narodowe i Muzeum Pana Tadeusza.

 

Tańce na dachu muzeum
Dolnośląska Szkoła Wyższa w ramach międzypokoleniowych działań towarzyszyć będzie seniorom w artystycznych i kulturalnych poszukiwaniach. Zapraszamy do udziału w konkursach i spotkaniach poetycko-muzycznych Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta, do uczestnictwa w akcjach propagujących czytelnictwo, międzypokoleniowych spotkaniach przy skrzynkach bookcrossingowych. Niewątpliwą atrakcją będą potańcówki dla seniorów, m.in.: na dachu Muzeum Współczesnego we Wrocławiu, we Wrocławskim Domu Literatury czy w Stowarzyszeniu TRATWA przy ul. Legnickiej 65.

 

Seniorzy seniorom
W repertuarze rozrywkowym „DNI SENIORA – Wrocław 2017” nie może zabraknąć imprez organizowanych przez samych seniorów. Polecamy grę miejską „Wrześniowa zagadka dla babci, wnucząt i dziadka” oraz rajd terenowy organizowany przez grupę „o-CAL-eni”. Klub Seniora ze Stowarzyszenia „Żyć Inaczej" wraz z Klubem Seniora ze stowarzyszenia Żółty Parasol oraz Klubem Seniora z Fundacji Opieka i Troska zapraszają na otwarte zajęcia jogi i zumby gold. Centrum Seniora Angel Care poza zajęciami tworzenia biżuterii i lepienia w glinie, oferuje wykłady z zakresu dietetyki, ćwiczenia pamięci, trening równowagi oraz sentymentalny wieczorek samotnych serc.

 

Koncert Haliny Kunickiej
Uroczyste zakończenie Dni Seniora nastąpi 13 października, w trakcie koncertu Haliny Kunickiej z pianistą Jerzym Derflem, zorganizowanym w Centrum Kultury Impart, po którym serdecznie zapraszamy seniorów na Wrocławski Bal Seniora w Restauracji Letniej w ZOO.
Dokładny przebieg wydarzeń, terminy i szczegóły będą dostępne już wkrótce:
na stronie internetowej: www.seniorzy.wroclaw.pl w zakładce Dni Seniora oraz w HARMONOGRAMIE, wydawanym od 1 września w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora, pl. Dominikański 6, 50-159 Wrocław, tel: (71) 772 49 40 lub (71) 772 49 13, czynny w godz. 09.00-15.00, mail: wcs.polanska@gmail.com.