„Opieka wytchnieniowa” we Wrocławiu

Dodane przez weronikast - 30-03-2022 - 13:40
Na zdjęciu widać 2 seniorów i pielęgniarkę

Zachęcamy opiekunów osób z niepełnosprawnościami do skorzystania z usługi opieki wytchnieniowej we Wrocławiu. Członkowie rodzin lub opiekunów, którzy potrzebują doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami dorosłymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w tym zakresie mogą skorzystać z oferty programu.

We Wrocławiu ułatwiamy dostęp do bezpłatnych, trwałych oraz wysokiej jakości usług opieki wytchnieniowej oraz polepszamy funkcjonowanie faktycznych opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Usługi opieki wytchnieniowej świadczone są w postaci 3 różnych form opieki:

  • w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej,
  • w ramach pobytu dziennego w ośrodku wsparcia,
  • w ramach specjalistycznego poradnictwa.

Stała opieka nad dzieckiem lub osobą dorosłą, których niepełnosprawność związana jest ze znacznym ograniczeniem samodzielności, bardzo często oznacza konieczność wsparcia w prawie każdym elemencie codziennego życia. Opiekunowie muszą podporządkować swoje życie opiece nad osoba od nich zależną, co najczęściej oznacza wielkie obciążenie fizyczne i psychiczne. Wiele osób w takiej sytuacji rezygnuje z udziału w życiu społecznym, zawodowym, zaniedbuje własne zdrowie i inne potrzeby oraz całkowicie rezygnuje z indywidualnych aspiracji.

Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponują czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw.

Ważną częścią opieki wytchnieniowej jest także wzmocnienie potencjału opiekunów zaangażowanych w codzienne wspomaganie osób z niepełnosprawnościami oraz ograniczenie wpływu wiążących się z tym obciążeń na ich kondycję psychofizyczną.

Usługa opieki wytchnieniowej może służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie mogą wykonywać swoich obowiązków.

Z usług mogą skorzystać opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, którzy:

  1. Mieszkają na terenie Wrocławia.
  2. Sprawują faktyczna opiekę nad osobą z orzeczoną niepełnosprawnością:
    o w przypadku osób dorosłych do ubiegania się o wsparcie wymagany jest orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, o w przypadku osób poniżej 16 roku życia wymagane jest orzeczenie o niepełnosprawności.
  3. Nie korzystają z innych form usług opieki w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością. Spełnienie kryteriów będzie weryfikowane w procesie rekrutacji za pomocą dokumentów, m.in.:
    orzeczenie o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności i oświadczenia.

Liczba przyznanych godzin wsparcia będzie zależeć przede wszystkim od potrzeb osób występujących o wsparcie oraz od możliwości organizacyjnych (realna możliwość świadczenia usług w wymaganym wymiarze i w oczekiwanym trybie).

Usługi będą świadczone przez opiekunów zatrudnionych przez cztery organizacje współpracujące z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej (osoby spełniające kryteria powinny się skontaktować z jedną z poniższych organizacji świadczących opiekę wytchnieniową):

  1. Fundacja Promyk Słońca
    Kontakt: Aleksandra Bojo
    ul. Swobodna 8a, 50-088 Wrocław
    tel. 603 50 33 96
    e-mail: bank.asystentow@promykslonca.pl 
    www.promykslonca.pl
     
  2. Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci
    Kontakt: Katarzyna Turczyńska
    ul. Jedności Narodowej 47/47a/49a, 50-260 Wrocław
    tel. 516 29 06 30
    e-mail: katarzyna.turczynska@hospicjum.wroc.pl 
    hospicjum.wroc.pl
     
  3. Fundacja Eudajmonia
    Kontakt: Sylwia Miaśkiewicz
    ul. Borówkowa 5, 59-101 Polkowice
    tel. 698 67 97 99
    e-mail: s.miaskiewicz@eudajmonia.pl
    www.eudajmonia.pl 
     
  4. Wrocławskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób niepełnosprawnych Intelektualnie Bonitum 
    Kontakt: Agnieszka Madej-Ługowska 
    ul. Komuny Paryskiej 28, 50-451 Wrocław
    tel. (71) 390 28 84
    e-mail: kontakt@bonitum.org
    www.bonitum.org

 Druki, niezbędne do ubiegania się o wsparcie:

  • kopia orzeczenia o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności,
  • karta zgłoszeniowa.

Wszelkie informacje można też uzyskać w Dziale Adaptacji Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 6, tel. (71) 78 22 341, pokój 25.