„Eroica" Ludwiga van Beethovena w Narodowym Forum Muzyki

Dodane przez Łukasz Kocur - śr., 10/19/2022 - 16:24
kartki z nutami oraz klucz muzyczny z drewna

 „Eroica" Ludwiga van Beethovena zapisała się na kartach historii jako jedna z najbardziej rewolucyjnych spośród wszystkich symfonii tego kompozytora. Zanim rozlegną się jej monumentalne dźwięki, przestrzeń Sali Głównej wypełnią brzmienia kompozycji Richarda Straussa – Sekstetu z jego ostatniej opery Capriccio oraz II Koncertu waltorniowego Es-dur w wykonaniu Radka Baboráka z towarzyszeniem NFM Orkiestry Leopoldinum pod batutą Josepha Swensena.

Ten ostatni utwór dedykowany jest jednemu z najtrudniejszych do opanowania instrumentów, wymagającemu doskonałej kontroli oddechu – waltorni. Jej brzmienie – potężne, ciemne i niezwykle szlachetne – jest bardzo cenione w orkiestrze.

Waltornia miała dla kompozytora szczególne znaczenie – ojciec Straussa, Franz, był bowiem doskonałym waltornistą Opery Dworskiej w Monachium i to dzięki niemu szybko dostrzeżony został talent młodego artysty.

Koncert ten jest wyrazem w pełni wykrystalizowanego, barwnego języka kompozytorskiego twórcy, który oddaje przewodzący mu idiom romantyczny.

Narodowe Forum Muzyki na koncert zaprasza do SaliGłównej w dniu 12.11.2022 r. o  godz. 18:00.

Kasy i rezerwacje

  • telefon: +48 71 715 97 00
  • e-mail: rezerwacje@nfm.wroclaw.pl