Muzeum Architektury we Wrocławiu serdecznie zaprasza Seniorki i Seniorów na wykład dr Magdy Ławickiej

Dodane przez Łukasz Kocur - pon., 10/10/2022 - 12:22
malowidło ścienne rysunek poglądowy

 Wykład dr Magdy Ławickiej"Emil Noellner - wrocławski architekt i malarz"

  •  środa 12 października, godzina 11.00, wstęp wolny!
  • Muzeum Architektury (Bernardyńska 5, 50-156 Wrocław)

Najbliższy wykład przybliży postać zapomnianego wrocławskiego architekta i malarza Emila Noellnera, który tworzył we Wrocławiu w latach 1880-1915.

 

 

 

Na przełomie XIX i XX wieku malowidła ścienne jego autorstwa ozdabiały wiele wnętrz we Wrocławiu, na Śląsku, a także w ratuszu w Lubece i na zamku w Królewcu. Znajdowały się np. we wrocławskiej hali targowej przy ul. Piaskowej, w restauracji rzeźni miejskiej przy ul. Legnickiej, w browarze Wiesenera na obecnym placu Nowy Targ.

Do niedawna sądzono, że żadne jego dzieło nie przetrwało.

Jednak od 2014 roku, gdy w budynku Szkoły Muzycznej w Katowicach odnaleziono pod tynkiem jego wspaniałe malowidła na ścianach i sklepieniu auli im. Szabelskiego, prawie każdy kolejny rok przynosi nowe odkrycia jego dzieł. W 2017 roku Muzeum Architektury zakupiło tekę z jego pracami odnalezioną wiele lat po wojnie w starej szafie bibliotecznej pochodzącej z mieszkania przy ul. Matejki 3 we Wrocławiu. Teka zawierała ponad 120 prac artysty: akwarel, gwaszy, obrazów olejnych, projektów.

Znalezisko to rzuciło nowe światło na postać artysty i pozwoliło rozpocząć badania nad twórczością tego, jak się okazało, bardzo wszechstronnego twórcy.