WFSBarwy starości - czyli jak być szczęśliwym po 60-tce? 
     Na to pytanie starali się odpowiedzieć goście III Wrocławskiego Forum Senioralnego. 
     Wydarzenie zorganizowało Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego 
     – Wrocławskie Centrum Seniora we współpracy z Gazetą Wrocławską.

     Forum odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. 

     Wstęp: bezpłatny.
     Czas: 26 czerwca, godz. 10:00-15.00.
     Miejsce: Dom Technika NOT, przy ulicy Piłsudskiego 74, Wrocław.

    Tematem przewodnim trzeciej edycji Wrocławskiego Forum Senioralnego były
    szeroko rozumiane zdrowie i aktywność
    
     Panele tematyczne
     Panel I: Mężczyzna 60+, czyli jak być zdrowym i aktywnym na emeryturze?   
     Panel II: Kobieta 60+, czyli jak być zdrową i aktywną na emeryturze? Harmonogram
10:00-10:15    Powitanie i rozpoczęcie III WROCŁAWSKIEGO FORUM SENIORALNEGO.
10:15-10:45    Wykład I: dr hab. n. med. Dariusz Kałka | "10 kroków do zdrowia mężczyzny i szczęścia jego kobiety".
10:45-11:45    Panel I: Mężczyzna 60+, czyli jak być zdrowym i aktywnym na emeryturze?
11:45-12:15    Przerwa kawowa.
12:15-12:45    Wykład II:  dr Maria Kmita | "Precz ze spokojną starością".
12:45-13:45    Panel II: Kobieta 60+, czyli jak być zdrową i aktywną na emeryturze? 
13:45-14:15   Przerwa kawowa .
14:15-15:00   Pokaz mody 60+ z koncertem (muzyka na żywo).
15:00             Zakończenie.Moderator:
Robert Pawliszko 
zastępca Dyrektora Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego ds. międzypokoleniowej aktywizacji społecznej.
Pomysłodawca i dyrektor Wrocławskiego Centrum Seniora. 


WYKŁAD I: Kardioseksuologia 
​Pierwszy z wykładów poprowadził dr hab. n. med. Dariusz Kałka | kierownik Pracowni Kardioseksuologii Katedry Patofizjologii UM we Wrocławiu.
Temat wystąpienia: "10 kroków do zdrowia mężczyzny i szczęścia jego kobiety".
Więcej informacji:   kliknij, kliknij.


Panel I: Mężczyzna 60+, czyli jak być zdrowym i aktywnym na emeryturze? | Moderator: Łukasz Kocur
Paneliści:

1. Maria Bierska (Założycielka Klubu Seniora XXI).
2. dypl. osteopata, mgr reh. Łukasz Grabień (fizjoterapeuta, terapeuta manualny, osteopata).
3. dr hab. n. med. Dariusz Kałka (kardioseksuolog, kierownik Pracowni Kardioseksuologii Katedry Patofizjologii UM we Wrocławiu.
4. Maciej Michałkowski (Dyrektor Artystyczny "Scena Kamienica").
5. Paweł Rafał Rańda, polski wioślarz, wicemistrz olimpijski, medalista mistrzostw świata i Europy. 

Łukasz Kocur - ukończył studia w zakresie specjalności: dziennikarstwo i nauczycielska na Uniwersytecie Zielonogórskim. W 2008 r. został dziennikarzem i prezenterem Telewizji „Dami” z siedzibą w Jeleniej Górze. W 2009 r. dziennikarz „Radia Rodzina” we Wrocławiu. Od 2014 r. redaktor naczelny i prezenter wiadomości w lokalnej Telewizji „71news” z siedzibą na Stadionie Wrocław. Od 2016 r. pełnił funkcję wydawcy i prezentera serwisu informacyjnego Telewizji „Echo24” – informując mieszkańców Wrocławia o najistotniejszych sprawach dla lokalnej społeczności. Obecnie – Rzecznik Prasowy MOPS we Wrocławiu.

Maria Bierska - z zawodu ekonomistka. Założycielka Klubu Seniora XXI. Prowadziła Telewizyjny Klub Seniora we wrocławskiej TVP.
Członkini Wrocławskiej Rady Seniorów I kadencji kliknij.

dypl. osteopata, mgr reh. Łukasz Grabień - doświadczony fizjoterapeuta i terapeuta manualny. Uważa, że wiele schorzeń da się wyleczyć, stosując odpowiednie terapie. Specjalizuje się w rehabilitacji medycznej, medycynie sportowej, reumatologii, a także w ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Od kilku lat zajmuje się również osteopatią, czyli leczeniem bólu kliknij. Wykształcenie: FICO Osteopathy Academy, Centrum Terapii Manualnej, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Instytut McKenziego Polska. Doświadczenie: osteopatia, bóle kręgosłupa, kończyn, pleców, bóle głowy i migreny, rwy ramienne, kulszowe, schorzenia czynnościowe jamy brzucha, problemy żołądkowe, zaburzenia seksualne. 

dr hab. n. med. Dariusz Kałka - kardioseksuolog, kierownik Pracowni Kardioseksuologii Katedry Patofizjologii UM we Wrocławiu, który od lat bada czynniki ryzyka zaburzeń erekcji. Może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w leczeniu problemów natury seksualnej u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego. W praktyce klinicznej wykorzystuje nowoczesne, nieinwazyjne metody leczenia i z pasją pomaga pacjentom wracać do męskiej sprawności oraz zdrowia. Z jego inicjatywy wprowadzono kardioseksuologię do przedmiotów nauczanych na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu kliknij, kliknij.

Maciej Michałkowski - dyrektor artystyczny Teatru "Scena Kamienica" kliknij. Dziennikarz, krytyk muzyczny, manager kultury, społecznik, konferansjer. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu w klasie gitary klasycznej i fortepianu. Autor ponad 150 recenzji i artykułów z najważniejszych premier operowych, festiwali muzycznych i koncertów odbywających się w Polsce i za granicą. Zwycięzca konkursu na najlepszą recenzję, zorganizowanego przez Operę Wrocławską w 2007 roku. Publikował w dwutygodniku „Ruch Muzyczny”, ogólnopolskim wortalu internetowym „Dziennik Teatralny”, dwumiesięczniku „Twoja Muza” i miesięczniku „Muzyka 21”. Z początkiem sezonu artystycznego 2012/2013 został akredytowanym polskim dziennikarzem muzycznym w mediolańskiej La Scali. Opracował koncepcję blisko 50 wydarzeń muzycznych, które odbywają się w całej Polsce. Pracował na rzecz Filharmonii Wrocławskiej i Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, gdzie był odpowiedzialny za marketing, programowanie wydarzeń oraz prowadzenie Wolontariatu. Efektem tej pracy było m. in. stworzenie największego w Polsce zespołu wolontariatu wspierającego działania obu instytucji, co zaowocowało również nagrodą i statuetką Wrocławskiego Centrum Wolontariatu. Do ważnego osiągnięcia należy zainicjowanie i programowanie Zamkowych Spotkań z Operą – Festiwalu, który odbywał się przez cały 2014 rok na Zamku Książ w Wałbrzychu. Reaktywował Operetkę Wrocławską spektaklami „Księżniczka Czardasza” i „Wesoła Wdówka” (2015). Jako dyrektor artystyczny Teatru Scena Kamienica odpowiedzialny jest za przygotowywanie koncepcji programowych. Udziela się także w reżyserii spektakli operowych. W tej roli debiutował w 2013 roku w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju, przygotowując spektakl „W krainie czarodziejskiego fletu”. Jako manager kultury współpracuje z wieloma gwiazdami światowej wokalistyki. Dwukrotnie nominowany do tytułu „Osobowość Roku” w dziedzinie upowszechniania kultury i współpracy z wrocławskimi Seniorami. W listopadzie 2018 roku otrzymał odznakę „Przyjaciel Seniorów”, przyznawaną przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Paweł Rafał Rańda polski wioślarz, wicemistrz olimpijski, medalista mistrzostw świata i Europy. Trenował w klubie AZS Politechnika Wrocławska. Na igrzyskach olimpijskich w Pekinie zdobył wraz z Miłoszem Bernatajtysem, Bartłomiejem Pawełczakiem i Łukaszem Pawłowskim srebrny medal w konkurencji czwórek bez sternika wagi lekkiej. Wywalczył brązowe medale mistrzostw świata w 2005 w Gifu oraz w 2009 w Poznaniu w czwórkach bez sternika wagi lekkiej. W 2014 zakończył karierę. Ukończył studia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2008). Źródło: kliknij


WYKŁAD II: Śmiechoterapia 
Drugi wykład poprowadziła dr Maria Kmita | humorolog i śmiechoterapeuta.
Temat wystąpienia: "Precz ze spokojną starością".
Więcej informacji: kliknij


Panel II: Kobieta 60+, czyli jak być zdrową i aktywną na emeryturze?  | Moderator: Kamila Polańska-Wasik, Ilona Zakowicz
Paneliści: 

1. dr Maria Kmita (humorolog i śmiechoterapeuta)
2. chirurg, dr n. med. Maciej Garbień (chirurg, chirurg naczyniowy)
3. dr n. med. Edyta Karasek (specjalista chorób wewnętrznych oraz geriatra)
4. Krystyna Bałakier (blogerka modowa)
5. Juliusz Lichwa (specjalista ds. edukacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu)


Moderatorki: 
Kamila Polańska-Wasik -
pedagog, doradca zawodowy, wykładowca. Koordynatorka projektów: Wrocławska Karta Seniora i Miejsca Przyjazne Seniorom. Koordynatorka Wrocławskich Dni Seniora i projektu "Szkoła Liderów".

Ilona Zakowicz - Rzecznik Seniora i Opiekuna, koordynatorka ds. zarządzania informacją i kontaktu z mediami we WCRS - WCS, gerontolożka, kulturoznawczyni, andragożka, wykładowczyni, autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych o tematyce senioralnej. 

dr Maria Kmita - humorolog i śmiechoterapeuta. Od 2009 roku zajmuje się badaniem humoru. Obecnie tworzy program śmiechoterapii dla pacjentów. Ponadto wraz z prof. Liburą z Uniwersytetu Wrocławskiego robi badania nad humorem w internetowych memach. "Na co dzień uczę i śmieję się razem z moimi studentami na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu" - dodaje Maria Kmita. Od 2015 roku prowadzi autorskie warsztaty humoru dla dzieci i dorosłych w ramach Humour4Work. Warsztaty odbywają się w przedszkolach, szkołach, kawiarniach, na miejskich plażach, a także w firmach. Od 2017 roku prowadzi pierwszy na świecie fakultet śmiechoterapii dla przyszłych lekarzy na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Pierwsza w Polsce przeprowadziła śmiechoterapię dla pacjentów Kliniki Psychiatrii we Wrocławiu. W ramach projektu „Śmiech a zdrowie” prowadzi warsztaty śmiechoterapii dla wrocławskich seniorów.

chirurg, dr n. med. Maciej Garbień - doktor nauk medycznych, specjalista chirurg, absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Specjalizuje się w zabiegach żylaków kończyn dolnych najnowocześniejszą na świecie metodą laserową EVLT (endovenous laser treatment) kliknij
Wykonuje usg dopplerowskie żył kończyn dolnych, operacje cieśni nadgarstka najnowocześniejszą metodą endoskopową – CTRS oraz operacje przepuklin pachwinowych metodami laparoskopowymi TAAP i TEP, jak również matodą Lichtensteina z użyciem najnowocześniejszych na świecie siatek firmy BARD.  "Doświadczenie zebrałem, szkoląc się w Brukseli u dra Tima Tollensa, światowej sławy chirurga, eksperta w leczeniu przepuklin oraz pracując w Londyńskiej Klinice MyMedyk" - mówi dr Garbień.

dr n. med. Edyta Karasek - jest specjalistą chorób wewnętrznych oraz geriatrą. "W mojej pracy cechuje mnie holistyczne podejście do pacjenta, które stosuję w pracy internistycznej, a zaowocowało szczególnie w przypadku pacjentów w starszym wieku zgłaszających się do mnie jako geriatry. Dla właściwego rozpoznania problemów pacjenta w starszym wieku, którego cechuje wielochorobowość, i ustalenia odpowiedniego postępowania ważna jest całościowa ocena, której dokonujemy w poradni geriatrycznej. Problemy związane z pamięcią, nastrojem, zachowaniem, sprawnością w życiu codziennym, obciążenie chorobami, konieczność pomocy ze strony innych osób to powody, dla których warto, by starsza osoba zgłosiła się do geriatry.Geriatra to lekarz, który potrafi rozpoznać wszystkie problemy zdrowotne starszej osoby, zweryfikować leki, czyli odstawić te niepotrzebne, dobrać dawki leków koniecznych i wskazać kierunek diagnostyki, leczenia i wsparcia, który wynika z priorytetowych problemów. W mojej pracy lekarskiej widzę pacjenta, a nie tylko jego wyniki, staram się tłumaczyć zalecenia, by pacjent zrozumiał, na czym polega problem i współuczestniczył w procesie leczenia" - wyjaśnia dr Karasek. Źródło: kliknij

Krystyna Bałakier - wrocławska stylistka i blogerka. Moda jest jej pasją i zawsze zajmowała bardzo ważne miejsce w jej życiu. 
"Moja Matka i Babcia przyczyniły się do wyrobienia we mnie gustu i zwracania uwagi na to, co noszą inni dobrze ubrani ludzie. Obie przykładały bardzo dużą uwagę do  tego, w co się i mnie jako dziewczynkę, a potem dziewczynę ubierało. Dlatego też moja praca zawsze związana była z kontaktem z ludźmi. Bywałam i mieszkałam również za granicą, co pozwoliło mi poznać także inną mentalność ludzi i ich upodobania odnośnie do sposobu ubierania się. Jestem też dobrym obserwatorem i podobno potrafię również być dobrym słuchaczem. Muszę też wszystkiego dotknąć, aby poczuć w ręce materiał i jego strukturę oraz jakość. Na moim blogu, który prowadzę od 10 lat, chcę pokazywać modę dla kobiet 50+, aby uświadomić im, że również w ich wieku mogą ubierać się nowocześnie i poprzez odpowiedni ubiór zniwelować pewne mankamenty figury. W maju 2016 roku wydałam książkę "Dojrzała Elegancja". To elementarz stylizowania dla kobiet" - wyjaśnia Krystyna Bałakier. Kliknij i dowiedz się więcej: kliknij.   

Juliusz Lichwa  - specjalista ds. edukacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu, od 2009 aktywnie działa w obszarze edukacji. Ukończył studia w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Edukator, przewodnik miejski po Warszawie i Wrocławiu, koordynator projektów edukacyjnych. Od 2014 roku związany z Dolnym Śląskiem i Wrocławiem. Od 2016 Wiceprezes Fundacji Pobliża zajmującej się popularyzacją wiedzy o obszarach zdefiniowanych jako "Pobliża", ze szczególnym uwzględnieniem sąsiadów Polski. 2010-2016 - współpraca warszawskim Domem Spotkań z Historią jako edukator i przewodnik. W tym czasie realizacja projektu w "Niewidoczna Warszawa" (Projekt edukacyjny na temat historii Warszaw finansowany ze środków Fundacji Orange przeznaczony dla osób niewidomych i niewidzących) w zakresie tworzenia i prowadzenia warsztatów edukacyjnych. W latach 2014-2017 współpracował i pracował dla takich instytucji i fundacji jak: Kolegium Europy Wschodniej, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu, Centrum Historii Zajezdnia, Instytut Grotowskiego czy Destination Imagination Polska. Od 2017 Specjalista ds. edukacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu - pomysłodawca i twórca programu edukacyjnego "Akademia 1212", koordynator projektu "Senior Grand Prix".


Koncert 
Specjalnie dla gości Forum zagrał Mirek Bieliński, artysta związany z Dolnym Śląskiem i Wrocławiem, gdzie rozwija swoją muzyczną pasję.
Mirek Bieliński zadebiutował na płycie zespołu Pectus „Siła Braci”, śpiewając w duecie z Tomkiem Szczepanikiem utwór „Melody”.
Wystąpił także na kilku koncertach promujących płytę. Autorska płyta „Na lepsze dni” w dniu premiery pokryła się złotem,
sprzedając się w nakładzie ponad 16 tys. szt.

Mirek Bieliński
wokalista i autor tekstów, jego debiutancki album „Na lepsze dni” ukazał się 30.11.2016 roku. Na płycie znajduje się 10 kompozycji Tomka Szczepanika. W produkcję albumu zaangażowany był ceniony w branży muzycznej, współproducent utworu „Barcelona” zespołu Pectus – Daniel Maczura. Mirek Bieliński prezentuje swoje muzyczne inspiracje, dlatego na płycie usłyszymy nastrojowe ballady, bossa novy oraz odrobinę reggae. Krążek „Na lepsze dni” „opowiada każdym dźwiękiem o nas samych, zabiera nas w podróż po odległych krajach – nawet zahacza o Bombaj, prezentuje wszystkie barwy tęczy i odcienie miłości. Ten album nastraja nas pozytywnie każdego dnia i na długo pozostaje w pamięci. Dominują na nim dobre melodie i teksty dające nadzieję i pozytywną energię na kolejne, lepsze dni” - dodaje Mirek Bieliński. 

Oficjalna strona Mirka Bielińskiego: kliknij
Piosenka 1: kliknij 
Piosenka 2: kliknij 
Piosenka 3: kliknij 


Pokaz mody z muzyką na żywo
Moderatorka:
Aleksandra Kucharska 

Podczas Forum nie mogło zabraknąć akcentów związanych z modą i urodą.
Mirek Bieliński akompaniował modelkom i modelom-seniorom, którzy zaprezentowali się w trzech odsłonach:
- w stylu sportowo-swobodnym,
- codziennym, casualowo-spacerowym,
- formalno-koktajlowym. 

Podczas pokazu wskazówek dotyczących mody 60+ udzieliły panie: Krystyna Bałakier i Aleksandra Kucharska.
                            
Aleksandra Kucharska:
kieruje projektem „Miasto Pokoleń”, koordynuje program „Miejsca Przyjazne Seniorom”.
Wspiera środowiska kombatantów i weteranów, m.in. 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej. 
"Od zawsze interesowałam się modą. Już jako dziecko podbierałam mamie rzeczy i kreowałam różne stylizacje. Moja babcia była stylistką, od niej uczyłam się gustu, wyczucia. Ukończyłam szkołę wizażu i stylizacji, co pozwoliło mi profesjonalnie spojrzeć na komunikowanie się poprzez wizerunek zewnętrzny. Moją inspiracją były ikony mody, takie jak Audrey Hepburn, Brigitte Bardot i wiele innych. Doświadczenia nabrałam, pracując przez lata przy sesjach zdjęciowych oraz pokazach mody jako wizażystka i stylistka. Dziś, już świadoma przyjemność bawienia się modą i urodą, sprawia, że przenoszę się do świata piękna i elegancji" - wyjaśnia Aleksandra Kucharska.                                


​​Dla uczestników Forum przewidziane zostały:
- poczęstunek, ​ 
​- stanowiska partnerskie z ofertą dla seniorów, 
- bezpłatne badania i konsultacje specjalistów,
​- ​​​konkurs z nagrodami,
​- płyty Mirka Bielińskiego z autografem,
- materiały informacyjne i promocyjne.


Organizatorzy
Wrocławskie Forum Senioralne (WFS) powstało z inicjatywy Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego – Wrocławskiego Centrum Seniora w roku 2017, jako odpowiedź na potrzebę pogłębienia dyskusji na temat polityki senioralnej. WFS jest wydarzeniem cyklicznym, umożliwiającym budowanie partnerskiej sieci współpracy między samorządami, biznesem, organizacjami pozarządowymi i reprezentantami mediów dla poprawy jakości życia osób starszych. Jest ono także okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk między ekspertami, praktykami, kadrą akademicką, seniorami i studentami. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Gazeta Wrocławska i Gazeta Senior. Serdecznie zapraszamy.


Do udziału w wydarzeniu zapraszamy seniorów, ekspertów w dziedzinie gerontologii, organizacje i instytucje działające na rzecz osób starszych, media, firmy komercyjne, kadrę akademicką oraz studentów.


Organizatorzy: Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego - Wrocławskie Centrum Seniora i Gazeta Wrocławska.
Miejsce: Dom Technika „NOT”, Piłsudskiego 74, Wrocław.


Data: 26 czerwca 2019 r. 
Godzina: 10.00-15.00


Wstęp: bezpłatny, nie wymaga rejestracji ani zgłoszenia.

 
II Wrocławskie Forum Senioralne, 29.05.2018 r. (wtorek), godz. 10.00 - 16.00.


wfs

3 moduły tematyczne:
- Srebrna Gospodarka, polityka senioralna
- Intymność 60+ i zdrowie 
- Aktywizacja i kultura

GOŚCIE SPECJALNI: Wojciech Dąbrowski i Paweł Okoński (założyciele Wrocławskiego Teatru Komedia
znani i lubiani z serialu TV „Pierwsza miłość”)

Do udziału w drugiej edycji zaprosiliśmy wszystkich zainteresowanych: ekspertów w dziedzinie gerontologii, organizacje i instytucje działające na rzecz osób starszych, media, firmy komercyjne, kadrę akademicką, studentów, szczególnie zaś seniorów.

Miejsce wydarzenia: Dom Technika NOT przy ul. Piłsudskiego 74 we Wrocławiu.
Organizatorami spotkania byli: Wrocławskie Centrum Seniora
i „Gazeta Wrocławska”, przy współpracy z UTW w UWr.
Patronat medialny Gazeta Senior, Senior.pl

fot. Julia Bartosz 

forum, sala not

HARMONOGRAM

10.00 - 11.30 | Panel I
Srebrna gospodarka i polityka senioralna | moderator: Robert Migdał (Gazeta Wrocławska)

Paneliści/tki:
1. Małgorzata Bilska (Optegra Polska - Centrum Okulistyczne)
2. Tomasz Biskupski (Zakład Zielarski Kawon)
3. dr Bogna Bartosz (Kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku w UWr, Kierownik Studiów Podyplomowych z Psychogerontologii)
4. Linda Matus (Redaktor Naczelna Gazety Senior)
5. Robert Pawliszko (Dyrektor Wrocławskiego Centrum Seniora, Zastępca Dyrektora ds. międzypokoleniowej aktywizacji społecznej)
6. Małgorzata Zawada (Radna Rady Miejskiej Wrocławia, Członkini Wrocławskiej Rady Seniorów) 

Tematyka panelu w zarysie
Czy jesteśmy w stanie wskazać zmiany dokonujące się w przestrzeni tworzenia i upowszechniania oferty dla seniorów? 
Czy oferty produktów i usług, które funkcjonują na rynku, są dostosowane do potrzeb i oczekiwań seniorów, czy też je pomijają?
Jakie obszary gospodarki najdynamiczniej rozwijają się w kontekście starzenia się społeczeństwa polskiego?
Czy przedstawiciele firm i instytucji, a także uczelni wyższych dostrzegają potrzebę kształcenia kadr na rzecz starzejącego się społeczeństwa?
_______________________________________________________________________________________________________________________________________

12.00 - 13.30 | Panel II
Intymność 60+, zdrowie | moderatorka: Ilona Zakowicz,
Kamila Polańska-Wasik (Wrocławskie Centrum Seniora)

Paneliści/tki:
1. dr n. med. Andrzej Przybyła (Kierownik Instytutu Zdrowia Mężczyzny i Centrum Rehabilitacji Uroginekologicznej)
2. Ewa Gryza (ELDERIS - Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, Centrum Rehabilitacji Oborniki Śląskie)
3. Klaudia Rutkowska (Razem50+, portal randkowy)
4. Bartłomiej Silkowski (Salon Optyczny LOOK)
5. prof. zw. dr hab. Adam A. Zych (Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu)

Tematyka panelu w zarysie:
Czy intymność seniorów jest tematem tabu?
Jak dbać o zdrowie w wieku senioralnym?
Jak żyć aktywnie i zdrowo na emeryturze?
Znaczenie relacji w późnej dorosłości. _______________________________________________________________________________________________________________________________________

14.00 - 15.30 | Panel III

Aktywizacja i kultura | moderatorka: Maria Bierska (Założycielka Klubu Seniora XXI)

Paneliści/tki::
1. Wojciech Dąbrowski (Wrocławski Teatr Komedia)
2. Agnieszka Kubera (Kino Nowe Horyzonty)
3. Paweł Okoński (Wrocławski Teatr Komedia)

Tematyka panelu w zarysie:
Aktywność kulturalna osób starszych.
Oferta kulturalna Wrocławia dla seniorów.
Jak żyć aktywnie na emeryturze?
Formy aktywności osób starszych.

Wrocławskie Forum Senioralne to dobra okazja do wymiany poglądów i doświadczeń związanych z tematyką potrzeb i oczekiwań osób starszych. Wrocławskie Forum Senioralne powstało z inicjatywy Wrocławskiego Centrum Seniora jako wydarzenie cykliczne, umożliwiające budowanie partnerskiej sieci współpracy między samorządami, biznesem, organizacjami pozarządowymi i mediami dla poprawy jakości życia osób starszych, wymiany wiedzy i dobrych praktyk.

fot. Julia Bartosz                                                                                                                                             

forum

Sylwetki panelistów i moderatorów:
Panel I | Srebrna Gospodarka i Polityka Senioralna

Moderator:

Robert Migdał  - absolwent politologii oraz kryminalnej ekspertyzy dokumentów na UWr. Przez ostatnie 20 lat pracy dziennikarskiej napisał setki artykułów oraz wydał 3 książki. Od 2005 roku pracuje w „Gazecie Wrocławskiej”. W 2010 roku był nominowany do ogólnopolskiej nagrody dziennikarskiej Grand Press w kategorii „wywiad” za rozmowę z Wandą Ziembicką o Wojciechu Jerzym Hasie − „W życiu trzeba wszystkiego spróbować”. Na początku 2011 roku zdobył pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie im. Macieja Szumowskiego za reportaż „To nie jest kraj dla starych ludzi?”.

Paneliści/tki:

1. Małgorzata Bilska - okulista Optegra Polska - Centrum Okulistyczne, które należy do międzynarodowej sieci klinik chirurgii okulistycznej, wykorzystującej najnowsze technologie.

2. Tomasz Biskupski - kierownik marketingu w Zakładzie Zielarskim Kawon. Pasjonat ziołolecznictwa.

3. dr Bogna Bartosz - psycholog, wykładowczyni Instytutu Psychologii UWr, kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku w UWr. Jest również Kierownikiem Studiów Podyplomowych z Psychogerontologii. Autorka oraz współautorka ponad 70 publikacji naukowych.

4. Linda Matus - Redaktor Naczelna i pomysłodawczyni Gazety Senior, założycielka agencji Media Senior. Szkoleniowiec i doradca
z zakresu silver marketingu, z powodzeniem łączy pasję do pracy z seniorami z biznesem. Za całokształt działalności na rzecz seniorów wyróżniona przez Wrocławską Radę Seniorów nagrodą "Przyjaciel Seniorów".

5. Robert Pawliszko - pomysłodawca i wieloletni dyrektor Wrocławskiego Centrum Seniora, Zastępca Dyrektora ds. międzypokoleniowej aktywizacji społecznej Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Inicjator projektów, konferencji, seminariów senioralnych. Doradca i konsultant w zakresie polityki senioralnej, edukacji osób starszych, inicjatyw na rzecz poprawy jakości życia osób starszych.

6. Małgorzata Zawada - doktor nauk humanistycznych z zakresu językoznawstwa. Radna miejska od 2010 r. Pracuje w Komisjach: Rewizyjnej (wiceprzewodnicząca Komisji), Kultury i Nauki oraz Promocji i Współpracy Zagranicznej. Członkini Wrocławskiej Rady Seniorów.

Panel II | Intymność 60+, Zdrowie

Moderatorki:

Ilona Zakowicz - gerontolożka, kulturoznawczyni, andragożka. Absolwentka studiów III stopnia w UWr. Uczestniczka i inicjatorka gerontologicznych konferencji i projektów naukowo-dydaktycznych. Wykładowczyni, członkini grup badawczych, komitetów (naukowych i redakcyjnych) czasopism naukowych. Autorka kilkudziesięciu publikacji o tematyce senioralnej. Koordynatorka ds. zarządzania informacją i kontaktu z mediami we WCS.

Kamila Polańska-Wasik - pedagog, doradca zawodowy, wykładowca. Koordynatorka projektów: Wrocławska Karta Seniora i Miejsca Przyjazne Seniorom. Koordynatorka Wrocławskich Dni Seniora i projektu "Szkoła Liderów".

Paneliści/tki:

1. dr n. med. Andrzej Przybyła - Kierownik Instytutu Zdrowia Mężczyzny i Centrum Rehabilitacji Uroginekologicznej. Doktorat (tematyka raka prostaty) uzyskał na Uniwersytecie w Getyndze. Pionier rehabilitacji urologicznej i uroginekologicznej w Polsce, współtwórca standardów rehabilitacji urologicznej w Niemczech.

2. Ewa Gryza - absolwentka Promocji Zdrowia AWF oraz Gerontopedagogiki PAM. Specjalista zarządzania w ochronie zdrowia oraz w zakresie Pielęgniarskiej Opieki Paliatywnej. Założycielka m.in. ELDERIS - Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego oraz Centrum Rehabilitacji Oborniki Śląskie.

3. Klaudia Rutkowska - współzałożycielka portalu randkowego Razem50plus dedykowanego wyłącznie osobom po 50-tce. Absolwentka Dziennikarstwa i Nauk społecznych na UW oraz Marketingu w SGH w Warszawie. Założycielka agencji SeniorTime specjalizującej się w marketingu do seniorów.

4. Bartłomiej Silkowski - właściciel Salonu Optycznego LOOK we Wrocławiu.

5. prof. zw. dr hab. Adam A. Zych - psycholog, pedagog, poeta, tłumacz, profesor nauk społecznych, wykładowca Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu. Specjalizuje się w gerontologii społecznej, pedagogice starzenia się i starości oraz w psychologii religii. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz tomików wierszy. Odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz statuetką Przyjaciel Seniora przyznaną przez Wrocławską Radę Seniorów.

Panel III | Aktywizacja i Kultura

Moderatorka:

Maria Bierska - z zawodu ekonomistka. Założycielka Klubu Seniora XXI. Prowadziła Telewizyjny Klub Seniora we wrocławskiej TVP. Członkini Wrocławskiej Rady Seniorów.

Paneliści/tki:

1. Wojciech Dąbrowski - aktor filmowy i teatralny znany m.in. z seriali “Pierwsza miłość”, “Plebania”, “Barwy szczęścia” oraz filmów “Rozmowy Kontrolowane”, “Nie ma zmiłuj”, “Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Współzałożyciel Wrocławskiego Teatru Komedia.

2. Agnieszka Kubera - selekcjonerka filmowa Kina Nowe Horyzonty, koordynatorka cyklu “Nowe Horyzonty dla Seniora”. Hobbistycznie zajmuje się szydełkowaniem.

3. Paweł Okoński - aktor filmowy i teatralny znany m.in. z seriali “Pierwsza miłość”, “M jak Miłość” oraz filmów “Sezon na bażanty”, “Cudowne miejsca”, “Czarny czwartek”. Współzałożyciel Wrocławskiego Teatru Komedia.
 

forum

                              


wfs

29 maja 2018 r., w godzinach 10.00-16.00 już po raz drugi odbędzie się Wrocławskie Forum Senioralne.
Organizatorami tegorocznej edycji, poza Wrocławskim Centrum Seniora, jest także Gazeta Wrocławska,
a partnerem Uniwersytet Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim. Miejscem, w którym odbędzie się
II Wrocławskie Forum Senioralne będzie Dom Technika NOT, ul. Piłsudskiego 74, Wrocław. Wrocławskie Forum Senioralne to unikatowe wydarzenie realizowane w wyjątkowej formule tematycznych paneli dyskusyjnych. W tegorocznej edycji Forum zaplanowane zostały następujące panele:
Srebrna Gospodarka i polityka senioralna (moderator panelu: Robert Migdał), 
Intymność 60+ i zdrowie (moderatorka panelu Ilona Zakowicz) oraz Aktywizacja i kultura (moderatorka panelu Maria Bierska).
Wrocławskie Forum Senioralne powstało z inicjatywy Wrocławskiego Centrum Seniora, jako odpowiedź na potrzebę pogłębienia dyskusji na temat szeroko rozumianej polityki senioralnej ukierunkowanej na poprawę jakości życia osób starszych. W roku 2018 problematyka Forum poszerzona została o refleksję nad intymnością 60+, która była dotąd w refleksji publicznej pomijana. Nie zabraknie także gości specjalnych, a będą nimi Wojciech Dąbrowski i Paweł Okoński (założyciele Wrocławskiego Teatru Komedia
znani i lubiani z serialu TV „Pierwsza miłość”)

grafika
 

WFS

 

 

I Wrocławskie Forum Senioralne powstało z inicjatywy Wrocławskiego Centrum Seniora jako odpowiedź na potrzebę pogłębienia dyskusji na temat polityki senioralnej.

Do udziału w tym wydarzeniu zapraszamy wszystkich zainteresowanych: ekspertów w dziedzinie gerontologii, organizacje i instytucje działające na rzecz osób starszych, media, firmy komercyjne, kadrę akademicką, studentów - szczególnie zaś seniorów.

Wrocławskie Forum Senioralne zostało pomyślane jako inicjatywa cykliczna, umożliwiająca budowanie partnerskiej sieci współpracy między samorządami, biznesem, organizacjami pozarządowymi i mediami dla poprawy jakości życia osób starszych, wymiany wiedzy i dobrych praktyk.

I WROCŁAWSKIE FORUM SENIORALNE

Miejscem wydarzenia będzie Centrum Konferencyjne Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, ul. Strzegomska 55. Organizatorami spotkania są: Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego - Wrocławskie Centrum Seniora, Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu oraz Federacja Uniwersytetów Trzeciego Wieku we Wrocławiu.

---

Panel I Administracja / Samorząd
Samorząd wobec nowej wizji polityki senioralnej

Termin: 16.10.2017 r., godz. 10.00-11.30, sala 112
Miejsce: Dolnośląska Szkoła Wyższa, ul. Strzegomska 55
Dojazd: Autobus linii: 106, 107, 109, 132, 142, 148, 149.
Tramwaj linii:  23, Wrocławski Park Przemysłowy (150 metrów dalej DSW)

Prowadzenie: Robert Pawliszko – moderator
Zastępca Dyrektora ds. międzypokoleniowej aktywizacji społecznej
Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego - Wrocławskie Centrum Seniora

Paneliści:

    Adam Grehl - Wiceprezydent Wrocławia
    Monika Lipińska - Zastępca Prezydenta Lublina
    dr Anna Zasada-Chorab - Zastępca Prezydenta Siemianowic Śląskich
    Jan Bednarczyk - Burmistrz Miasta i Gminy Radków  
    Wojciech Bauer - Dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
    dr Maria Zawartko - Przewodnicząca Wrocławskiej Rady Seniorów

---

Panel II - NGO - Organizacje pozarządowe
Organizacje pozarządowe wobec wyzwań polityki senioralnej

Termin: 16.10.2017 r., godz. 10.00-11.30, sala 111.
Miejsce: Dolnośląska Szkoła Wyższa, ul. Strzegomska 55, 53-609 Wrocław
Dojazd: autobus linii: 106, 107, 109, 132, 142, 148, 149.
Tramwaj linii:  23, Wrocławski Park Przemysłowy (150 metrów dalej DSW).

Prowadzenie: Marek Ferenc - moderator
Prezes Fundacji Aktywny Senior

Podstawa do dyskusji:
Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014–2020

Paneliści:

    dr Marta Koszczyc - Prezes  Federacji UTW
    Teresa Ziegler - Wiceprezes Rady Federacji UTW
    Agata Bulicz - Dyrektor Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
    Marcin Spitalniak - Dyrektor Zarządzający, Stowarzyszenie Promocji
    Sportu FAN

---

Panel III - Biznes, kultura, edukacja
Srebrna gospodarka i aktywność: społeczna, kulturalna i edukacyjna seniorów
– nowe kierunki rozwoju i zmian

Termin: 16.10.2017 r., godz. 12.00-14.00, sala 111. DSW,  ul. Strzegomska 55
Miejsce: Dolnośląska Szkoła Wyższa, ul. Strzegomska 55, 53-609 Wrocław
Dojazd: autobus linii: 106, 107, 109, 132, 142, 148, 149.
Tramwaj linii:  23, Wrocławski Park Przemysłowy (150 metrów dalej DSW).

Prowadzenie: Kamila Polańska-Wasik, Ilona Zakowicz
K. Polańska-Wasik - Koordynatorka projektów  we WCS, specjalistka ds. doradztwa zawodowego,
I. Zakowicz - Koordynatorka ds. zarządzania informacją i kontaktów z mediami we  WCS, specjalistka ds. silver marketingu

Paneliści:

    Linda Matus - Redaktor naczelna Gazety Senior, założycielka agencji marketingowej Media Senior
    Honorata Dudek-Frysiak - Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej, Dyrektor oddziału we Wrocławiu
    Mariusz Augustyniak  - Patient Engagement Specialist I - Centrum Medyczne Synexus
    Tomasz Marzec - Dyrektor Handlowy One Day Clinic
    dr Bogna Bartosz - Kierownik UTW w UWr, Kierownik: Studiów Podyplomowych z Psychogerontologii
    Joanna Gacka - Redaktorka Portalu Senior.pl, Koordynatorka wolontariatu III wieku w EWST
    Maciej Michałkowski  - Dyrektor Artystyczny - Scena Kamienica

WFS