11 listopada we Wrocławiu – co, gdzie, kiedy? Zestawienie 

Dodane przez Marta Łomnicka - 10-11-2022 - 13:55
kokardy biało czerwone


Święto Niepodległości można celebrować we Wrocławiu na różne sposoby. Poniżej zestawienie propozycji wydarzenia w dniu 11 listopada w stolicy Dolnego Śląska.

Radosna Parada Niepodległości
Start: godz. 10:00 z pl. Wolności, a gdy dotrze na plac przed Centrum Historii Zajezdnia, będzie można odśpiewać wspólnie hymn (godz. 12:00) i obejrzeć pokaz grupy tanecznej Wrocław (godz. 13:00).

Będzie sto mażoretek z pięciu grup (m.in. Prima ze Świdnicy, Mari Mar z Góry, Fart z Jaworzyny Śląskiej). W Paradzie nie zabraknie też Piłsudskiego w zabytkowym pojeździe z epoki, wreszcie atrakcją okaże się z pewnością
V Niepodległościowe Spotkanie Klasycznych Pojazdów (w godz. 14:00–17:00). Goście Zajezdni będą też mogli bezpłatnie (tylko 11 listopada) odwiedzić wystawy „Wrocław 1945–2016” oraz „Odra most. Odra granica”.

Do Hymnu
O godz. 12:00 na placu przed Centrum Historii Zajezdnia wybrzmi Mazurek Dąbrowskiego. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu koncert pieśni patriotycznych, a o godz. 14:00 – pokaz zabytkowych samochodów.

WrocWalk Marathon 2022
Pierwszy w Polsce spacer na medal, to rodzinne wydarzenie polegające na kolekcjonowaniu pieczątek podczas poznawania najbardziej interesujących punktów miasta. W wydarzeniu weźmie udział dwa tysiące osób, a większość atrakcji ulokowano w okolicy Rynku.
Szczegóły: meta i wręczanie medali uczestnikom – w godz. 10:00–19:00, pręgierz; unikalna bryczka „z Józefem Piłsudskim” – w godz. 12:00–14:00, pręgierz; Potańcówka Niepodległości, namiot Ekosystemu, żużlowcy Betard Sparty i Szczepciobus, w godz. 10:00–16:00, pl. Wolności; sportowa strefa Straży Miejskiej, Panthers Wrocław i MCS-u,
w godz. 10:00–16:00, Wyspa Słodowa; inscenizacja historyczna IPN-u, w godz. 10:00–16:00, północna pierzeja Rynku.

Potańcówka Niepodległości
Jedna z atrakcji towarzyszących WrocWalk Marathonowi. Odbędzie się tradycyjnie na pl. Wolności pod Narodowym Forum Muzyki – od godz. 10:30 (wtedy spod NFM-u wyrusza Radosna Parada Niepodległości) do 16:00. Z głośników popłynie polska muzyka, która łączy pokolenia. Całość poprowadzi DJ Ewelina Gra, dobrze znana uczestnikom letnich potańcówek.
W pobliżu potańcówki staną strefa gastro i punkt informacyjny Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, w którym uczestnicy zabawy i WrocWalkMarathonu będą mogli otrzymać wrocławskie pamiątki oraz zaznaczyć na mapie swoje miejsce zamieszkania.

Wyścigi konne na Partynicach – zakończenie sezonu
Siedem gonitw, w tym pięć w obsadzie międzynarodowej, 59 zgłoszonych koni, jeźdźcy z Polski, Czech i Szwecji – tak wygląda program ostatniego dnia sezonu na Partynicach (ul. Zwycięska 2). Mityng rozpocznie się o godz. 10:30, start pierwszej gonitwy przewidziano pół godziny później, natomiast międzynarodowa gonitwa o Nagrodę Zamknięcia Sezonu rozpocznie się o godz. 14:30. Wyścigom towarzyszyć będą atrakcje dodatkowe dla najmłodszych: przejażdżki na kucykach oraz zawody „hobby horse”. Wstęp na wyścigi bezpłatny.

wROCK for Freedom – Lady Pank i Kombii
Na scenie Hali Stulecia, w ramach cyklu wROCK for Freedom, wystąpią legendy polskiego rocka. Zespół Lady Pank i KOMBII to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych zespołów polskiej sceny muzycznej. 
Wydarzenie w godz. 17:00–21:00.
Bilety od 65 złotych. Organizator: wrockfest.pl. Bilety dostępne na platformie ebilet.

Na łyżwach
Otwarte będą lodowiska Wrocławskiego Centrum Treningowego Spartan przy ul. Spiskiej i Wejherowskiej – od godz. 8:00 do 22:00. Obowiązuje cennik weekendowy. Pozostałe obiekty Spartana: pływalnia, siłownie, fitness, korty tenisowe również pozostają czynne.

Zoo - zwiedzanie wrocławskiego zoo, szczegóły na stronie zoo


„Wrocław 1945–2016” oraz „Odra most. Odra granica”
W dniu 11 listopada w Centrum Historii Zajezdnia będzie można obejrzeć obie te wystawy za darmo.

Wolność Kocham i Rozumiem
Rodzinne święto niepodległości odbędzie się w Centrum Kultury Agora. Wydarzenie potrwa od 14:00 do 20:00.

Lalki Stefani Łazarskiej – tradycyjne polskie szmacianki
Niezwykły kunszt artystyczny tej polskiej malarki, a także dbałość o szczegóły spowodowały, że zwykłe zabawki stały się wręcz ikonami wysmakowanego stylu i perfekcji. Na warsztatach postaramy się stworzyć niepowtarzalne lalki szmacianki rodem z pracowni Łazarskiej.
Prowadzenie: Paulina Zając – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Prowadziła warsztaty artystyczne w instytucjach takich jak Centrum Sztuki WRO czy Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

KORALE ZOFII SZYDŁOWSKIEJ – rękodzielnicza biżuteria
Królowa polskiej sztuki ludowej, założycielka Cepelii, caryca rzemiosła i artyzmu zainspiruje nas do wykonania klasycznych, polskich, czerwonych korali, które odzwierciedlą niezwykły charakter tego oryginalnego elementu kobiecej garderoby.
Prowadzenie: Monika Gil – Studentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz laureatka Międzynarodowego Triennale Rysunku Studenckiego organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach.

CIASTECZKA ANTONIEGO BLIKLE – warsztaty cukiernicze
Przekonamy się jak moc dawnych i sprawdzonych piekarniczych receptur zachwyca kolejne pokolenia. Podczas warsztatów przeobrazimy się w wirtuozów cukiernictwa, tworząc wyjątkowe kompozycje kolorowych lukrów i fantazyjnych dodatków do popularnych babeczek.
Prowadzenie: Aleksandra Bolek – Wrocławska propagatorka stylu less waste, Stoi za inicjatywami Karłowice gotują – się i Światło w Lodówce, realizuje projekty z pichceniem w tle. Redaktorka naczelna w Kurierze Karłowickim.

JĘZYKI LUDWIKA ZAMENHOFA – konkurs typograficzny
Twórca esperanto twierdził, że źródłem większości nieporozumień między ludźmi jest bariera językowa. Ta myśl była punktem wyjścia do zbudowania języka uniwersalnego i wspólnego dla wszystkich. Sentencje zaczerpnięte z Esperanto zainspirują nas do realizacji konkursu z nagrodami.
Prowadzenie: Paulina Zając – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Prowadziła warsztaty artystyczne w instytucjach takich jak Centrum Sztuki WRO czy Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
sala baletowa / godz. 14:45–16:45

SYRENKA KAROLA PIONNIERA – wielkoformatowy warsztat tektury
Zaprojektowana w 1953 była motoryzacyjnym marzeniem wielu polskich rodzin. Obecnie możemy ją podziwiać jedynie w muzeach, na zajazdach fanów zabytkowych samochodów i w prywatnych kolekcjach. Podczas warsztatów postaramy się zrekonstruować niepowtarzalną konstrukcję kultowego pojazdu z tektury.
Prowadzenie: Katarzyna Bury –  Psycholog, pedagog, animatorka kultury. Prowadzi wielkoformatowe działania artystyczne we wrocławskich instytucjach kultury oraz interdyscyplinarny autorski projekt Tekturowo.
galeria / godz. 14:45–16:45

WIANKI IRENY KOSMOWSKIEJ – wyplatanie wianków z bibuły
Działaczka społeczna i popularyzatorka społeczności wiejskiej Irena Kosmowska, zainspiruje nas do wyplatania wianków kwietnych, charakterystyczne dla elementów stałych kultury ludowej. Powstawały na wzniosłe uroczystości, symbolizują młodość, świeżość i niewinność, wywołując pozytywne i radosne emocje.
Prowadzenie: Katarzyna Golda-Wierzbicka – Pedagog i nauczycielka mindfulness. Pomysłodawczyni  cyklicznej imprezy Serca Szczepina. Prowadzi warsztaty za zakresu treningu uważności, ale także DIY upcyclingu, scrapbiikingu, rękodzieła i szycia.
sala ceramiczna / godz. 14:45–16:45

ORŁY ZYGMUNT KAMIŃSKIEGO – linoryt na torbach
Malarz, pedagog oraz twórca treści symbolicznych i historycznych, ale przede wszystkim autor pierwowzoru godła Polski  – Zygmunt Kamiński. To on będzie bohaterem naszych warsztatów linorytu. Za pomocą szablonu, naniesiemy na płócienne torby symbol orła, który towarzyszy nam na herbie Polskim od 1927 r.

Święto Niepodległości 2022 z KayakTours.pl
Organizatorzy zapraszają na spływ tradycyjnymi wrocławskimi szlakami wodnymi. Start wydarzenia o 11:00 w siedzibie wrocławskiego WOPR-u przy ul. Na Grobli. Chętni popłyną  w trzygodzinny rejs Odrą i Oławą. Udział w spływie jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy.

Pociągiem retro w dzień niepodległości
Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu i Turkol.pl 11 listopada zapraszają na przejazdy retro pociągami. Wagony pochodzić będa z lat 20. i 30. XX wieku, a pociągnie je zabytkowa lokomotywa SM30 z lat 50. W programie m. in. Wrocław Nadodrze, Pracze czy Kuźniki. Na pokładzie będzie możliwość zakupienia ciepłych napojów. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 na Dworcu Głównym.

Kajakowy spływ niepodległości 2022
O godz. 11:11 w Odra Centrum przy ul. Wybrzeże Słowackiego. odbędzie się darmowy spływ kajakowy z przewodnikiem. Trasa prowadzić będzie przez centrum miasta, a chętni popłyną po rzece Odrze. O godz. 12:30 nastąpi powrót do Odra Centrum; w programie przewidziane są również 2 godziny na wolne pływanie. Wydarzenie zakończy się o godz. 14:30.

Piknik wojskowy w forcie Wrocław 9
Z okazji obchodów Święta Niepodległości Fort Wrocław nr 9, znajdujący się w Muzeum Militarnym zorganizuje piknik wojskowy. Wydarzenie odbędzie się w godz. 12:00-16:00. W programie zwiedzanie Fortu, grochówka z kuchni polowej, śpiewanie piosenek patriotycznych czy możliwość użycia strzelnicy pneumatycznej.
Wydarzenia 12-13 listopada we Wrocławiu

Podnoszenie ciężarów przy Racławickiej
Nazajutrz po Narodowym Święcie Niepodległości, 12 listopada (sobota), odbędzie się we Wrocławiu, w hali przy ul. Racławickiej, Memoriał im. Aleksandra Machowskiego w podnoszeniu ciężarów. W godz. 10:30-15:00 start młodzików, juniorek i juniorów. O godz. 15:00 uroczyste otwarcie połączone z obchodami 60-lecia sekcji ciężarowej WKS-u. A jest to sekcja, która dała Wrocławiowi dwóch medalistów olimpijskich: Mieczysława Nowaka (Tokio 1964 – brąz) i Marka Gołąba (Meksyk 1968 – brąz). W godz. 15:30-18:00 start kobiet i mężczyzn. Wstęp wolny. Parking na obiekcie płatny – 10 zł na czas trwania zawodów.

Przejazdy ogórkiem, ale też ekologia
Centrum Historii Zajezdnia zaprasza też w weekend. 12 listopada (sobota) w programie m.in. wystawy, spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską dotyczące książki dla dzieci „Ciocia Jadzia w PRL-u” (sobota, godz. 12:00), warsztaty z robienia na drutach, prelekcja o ekologii, wreszcie przejazd zabytkowym autobusem Jelcz 043, tzw. ogórkiem (godz. 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00). Z kolei w niedzielę (13 listopada) Bajkowe Poranki dla dzieci (godz. 10:00) czy zwiedzanie wystawy głównej z przewodnikiem (godz. 14:00-15:30). Dodatkowe atrakcje to fotobudka i strefa plastyczna.

Śląsk kontra Legia i 75 lat pięknej historii
Pojedynek w ramach 17. kolejki PKO Ekstraklasy Śląsk – Legia Warszawa (Tarczyński Arena, godz. 17.30). Obchody jubileuszowe 75-lecia klubu, który w latach 1977 i 2012 sięgał po tytuł mistrza Polski.

W 1946 roku do Wrocławia przeniosła się z Przemyśla Oficerska Szkoła Saperów, przy której powstał klub sportowy Pionier. Rok później do stolicy Dolnego Śląska przywędrowała Oficerska Szkoła Piechoty nr 1 wraz ze swoim klubem o nazwie Podchorążak. Dokładna data syntezy tych drużyn nie jest znana, ale to właśnie wtedy, z połączenia Pioniera i Podchorążaka, powstał WKS. Hej Śląsk!

Źródło: wroclawskiportal.pl

Foto pixabay.com