Gazeta Senior wydanie styczeń 1/2023

strona tytułowa / Gazeta Senior wydanie styczeń 1 /2023

Noworoczny numer Gazety Senior i kolejne ważne informację dla Państwa.

W styczniowym numerze przeczytacie Państwo jak wyczarować uroczy prezent pod choinkę we własnej kuchni. Znajdziecie wiadomości o akcentach świątecznych m.in. jak dobrze świętować, radzi psycholog  Jadwiga Kwiek.

Jednak najwięcej miejsca poświęcamy temu, co nas czeka w nowym roku. W jaki sposób przygotować się na wakacje z wnukami we współczesnym świecie, podpowiada prawnik. Opisane są także istotne zmiany na rok 2023 w kwestiach zdrowia i finansów Seniorów w Polsce. Ponadto informacje o Lecanemabie tj. wyczekiwanym przełomie w leczeniu choroby Alzheimera.


Dr Emilia Lewicka-Kalka została laureatką Konkursu na najlepszą rozprawę doktorską na temat społeczeństwa obywatelskiego. Tytuł jej pracy brzmiał: „Osoby starsze jako współtwórcy polityki senioralnej. Pedagogiczna analiza funkcjonowania rad seniorów w Polsce”. Promotorami byli: prof. dr hab. Adam A. Zych, promotor pomocniczy z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej oraz dr hab. Aleksandra Błachnio, prof. UKW.

Kapituła konkursu brała pod uwagę merytoryczną jakość prac, ich nowatorski i twórczy charakter oraz poziom edytorski. Jest to pierwsza w naszym kraju rozprawa doktorska poświęcona w całości polityce senioralnej i wielowymiarowej działalności rad seniorów. Pani Doktor była także gościem naszej audycji Radiowy Klub Seniora we Wrocławiu. Więcej przeczytają Państwo na stronie nr 11.

Nowy rok to nowe postanowienia. Polecamy także artykuł na str. 17, w którym piszemy o czasie podsumowań i planów na przyszły rok. Dowiecie się jak tworzyć skuteczne postanowienia noworoczne oraz co zrobić, by dopisywało nam zdrowie w zimowy czas.