Dzień Życzliwości we Wrocławiu 2022 – Życzliwość ma moc!

Dodane przez Barbara Pacan - pon., 11/21/2022 - 12:18
Plakat Dnia Życzliwości

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień odbywa się 21 listopada już po raz 50! W Polsce świętować będziemy po raz siedemnasty.

Dzień Życzliwości (ang. World Hello Day) narodził się w Stanach Zjednoczonych. Autorami tego pomysłu byli bracia: Brian i Michael McCormackowie. Miał to być protest przeciwko wojnie pomiędzy Izraelem a Egiptem, która wybuchła jesienią 1973 r. 
Dzień Życzliwości miał przypominać ludziom o tym, jak ważne jest pokojowe rozwiązywanie sporów, a także pozytywne nastawienie do świata i innych ludzi.

Obecnie Światowy Dzień Życzliwości obchodzony jest w 180 krajach na świecie. Pierwszym miastem w Polsce, które obchodziło to święto, był Wrocław. Hasłem w 2006 r. stało się wówczas: „Znajdź się wśród Życzliwych”.
 
Co roku znakiem rozpoznawczym tego święta są wesołe i kolorowe grafiki Andrzeja Tylkowskiego, który zajmuje się ich tworzeniem już od 17 lat. W 2007 r. z okazji Światowego Dnia Życzliwości we Wrocławiu pojawił się krasnal Życzliwek.
 
W roku bieżącym Dzień Życzliwości we Wrocławiu świętujemy pod hasłem: „Życzliwość ma moc!”. Tego dnia przede wszystkim uśmiechajmy się do ludzi! Bądźmy także uprzejmi i dobrzy dla napotkanych na ulicy czy w pracy osób. Zróbmy coś miłego nie tylko w tym dniu!

W tym roku obchody są wyjątkowe, ponieważ łączą się z Wrocławskim Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności. Świętowanie zaczyna się wcześnie rano, dlatego przygotujcie się na porcję wrażeń zaplanowanych przez miasto Wrocław!
 
Zaplanowano m.in. grę miejską, wykład, pokazy filmów czy wystawy. Jak co roku czekają też plakaty, w tym roku również plan lekcji i pocztówka, autorstwa Andrzeja Tylkowskiego.

Jednym z głównych wydarzeń obchodów będzie spotkanie z prof. Markiem Kaczmarzykiem. 21 listopada opowie o życzliwości. Wykład „Skąd się bierze życzliwość. Neurobiologia ewolucyjna przychylności” o godz. 17.00 w kinie Helios w Magnolia Park. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Dzielmy się swoim optymizmem, pozytywną energią i bądźmy życzliwi!

Program wydarzeń we Wrocławiu znajdziemy na stronie www.wroclaw.pl

Plakat ze strony: Dzień Życzliwości 2022. Materiały do pobrania.