Spotkanie wokół książki „Co Pan widzi? Różewicz filmowy”

Dodane przez Łukasz Kocur - śr., 10/19/2022 - 16:13
kamera kręcoca kadr na ulicy zdjęcie czarno-białe

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zaprasza na spotkanie autorskie z Andrzejem Sapiją wokół książki „Co Pan widzi? Różewicz filmowy”.

Spotkanie poprowadzi wrocławska dziennikarka Iwona Rosiak, a gościem specjalnym, który m.in. odczyta fragmenty książki będzie Konrad Imiela – aktor i dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego Capitol.

  • 21 października 2022 (piątek), godz. 18.00
  • Galeria Foto-Gen, plac bp. Nankiera 8, Wrocław

Liczba miejsc ograniczona.

Więcej o książce:

Co Pan widzi? Różewicz filmowy to niezwykły portret podwójny. Punktem wyjścia dla tej książki stały się materiały do filmów o poecie, kręconych przez jej autora, znanego dokumentalistę – Andrzeja Sapiję – na przestrzeni ponad 10 lat.  Rozmowy z Różewiczem i rozmowy o Różewiczu przeplatane są tu notatkami samego reżysera. Przyglądamy się więc zarówno poecie, jak i procesowi tworzenia filmów o nim. Co więcej, książka pozwala zobaczyć twórczość Różewicza w kontekście wielu dziedzin i w spojrzeniach wielu osób. Wypowiadają się tu min.: wybitny tłumacz Karl Dedecius, historyk sztuki Mieczysław Porębski, krytyk i historyk literatury Ryszard Przybylski, aktor Wojciech Siemion, poeta Czesław Miłosz, reżyser Kazimierz Kutz. Także członkowie rodziny: żona, syn, brat. Budowana rozmowami biografia pisarza jest więc zarazem wielowątkowa,  obszerna a przy tym rzetelna i niezwykle żywa. Relacje artystyczne nieodmiennie łączą się w niej z budowaniem międzyludzkich więzi. Mamy tu także do czynienia z fascynującym obrazem pewnego etapu rozwoju polskiej kultury. Tego, na którym uważnie ważone słowa zataczały szerokie kręgi.

Więcej o książce na: www.okis.pl